Na Slovensku stávkovaly tisíce učitelů. Vláda jejich požadavkům nehodlá vyhovět

25. leden 2016

Stovky škol po celém Slovensku dnes zůstaly zavřené kvůli stávce učitelů. Ti přišli do centra Bratislavy, kde zvonili klíči. Protestu se účastnily tisíce lidí, jednalo se však nakonec jen asi o desetinu pedagogů v zemi. Cílem stávky bylo přinutit vládu, aby dala učitelům více peněz. Ta však oznámila, že požadavky nesplní.

Slovenští učitelé chtějí přidat na měsíční mzdě 90 eur a navýšit rozpočet resortu školství o 400 milionů eur. Slibují si od toho, že se na školách zlepší podmínky k práci a nakoupí se kvalitní pomůcky.

Premiér Robert Fico ale oponuje, že platy učitelů stouply za poslední roky o více než 20 procent. I proto stávkujícím vzkázal, že do březnových parlamentních voleb už nic s jejich požadavky nenadělá.

„Legislativní proces je uzavřený. Je čestné učitelům říct, že do 5. 3. už pro ně nic udělat nemůžeme," prohlásil.

„Tato stávka je jen logickým vyústěním dlouhodobě neudržitelné situace ve slovenském školství,“ řekl Českému rozhlasu jedním z organizátorů stávky, Branislav Kočan z Iniciativy bratislavských učitelů.

„Za 26 let jsme tu měli 17 ministrů, všechny vlády prohlašují, že školství je jejich prioritou, ale bohužel jsme někde na okraji jejich politického zájmu,“ dodal.

Kočan také připomněl, že platy jsou existenčním problémem slovenských učitelů, ale učitelé požadují i zahlazení velkých rozdílů ve vybavení škol.

Slovenský ministr školství Juraj Draxler ve vysílání Českého rozhlasu připustil, že největší problém je s platy mladých pedagogů. A je to problém, který chce jeho resort řešit.

„Tato vláda udělala pro učitele hodně. Od roku 2012 jim platy stouply o 22 procent. A protože chceme, aby šli učit zejména mladí lidé, musíme dát více na platy celkově, ale i vyrovnat platové tabulky tak, aby se dostalo více i pro začínající pedagogy,“ poznamenal ministr.

Učitelé chtějí ve stávce pokračovat celý týden, zítra by však většina dnes zavřených škol už měla fungovat normálně.

autor: pev
Spustit audio