Muzeum romské kultury na jaře převezme vepřín v Letech. Areál plánuje pietně upravit

9. leden 2018
Zprávy

Muzeum romské kultury převezme areál vepřína v Letech na Písecku v březnu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí muzea Kristina Kohoutová. V místě byl za války pracovní a sběrný tábor pro Romy, nově tam vznikne pietní místo, o jehož podobě povede muzeum debatu s odborníky i veřejností.

Stát koupil vepřín za 450 milionů korun. Přes 100 milionů se odhadují náklady na úpravu areálu a vybudování piety. Kulturní památka Lety u Písku přejde na muzeum, které zřizuje stát, v průběhu ledna včetně pověření místo pietně upravit. Samotný areál vepřína ale organizace převezme v březnu.

Koncem roku ve vepříně začal útlum a odesílání zvířat na jatka. Poslední zvíře by mělo oblast opustit v únoru, měsíc pak bude na předání. Muzeum se postará o likvidaci vepřína, zadání archeologického průzkumu i o úpravu pietního místa.

„Likvidaci vepřína bude zajišťovat odborná firma, která vzejde z veřejné soutěže," informovala ředitelka muzea Jana Horváthová. Termín vypsání soutěže je podle ní ale nutné časově sladit s tvorbou architektonického a výtvarného návrhu řešení budoucího pietního místa.

Pietní úprava místa

K rozhodnutí o jeho podobě chce muzeum přizvat odborníky i veřejnost, proto nelze očekávat bourání vepřína hned na jaře po vyklizení areálu firmou Agpi.

„Naším cílem je v průběhu roku 2018 vyjasnit, jaká pietní úprava daného místa je nejvhodnější a nejpřijatelnější," dodala Horváthová.

Areál vepřína v Letech se stavěl za komunismu od roku 1972. Ve 13 halách tam bylo asi 13 tisíc prasat. Plocha areálu přesahuje sedm hektarů. O vykoupení vepřína a vybudování důstojného pietního místa na území tábora se hovořilo přes dvě desetiletí. Dohodu o odkupu se podařilo najít loni za bývalého ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL).

autor: ČTK
Spustit audio