Muž je obecně vyšší, těžší a když dáma vede, tak riskuje, varuje taneční mistr Zdeněk Řehák

18. listopad 2017

Zdeněk Řehák působil jako taneční mistr 35 let, dnes už se věnuje zejména dospělým. Za tu dobu naučil tančit pětatřicet tisíc lidí a otevíral jim i cestu k pravidlům slušného chování.

„Když jsem jako žáček chodil do tanečních, tak jsem navštěvoval několik kurzů a v každém kurzu jsem měl svou tanečnici. Problém byl na prodloužených nebo plesech, kde se ty tanečnice sešly,“ vzpomíná.

Pětatřicet let tanečních, to je i pěkná řádka protančených bot.„Na každou sezónu nové boty. Potom ještě přibyly boty na argentinské tango, na standardní tance. Řekněme tak 40 párů,“ zamýšlí se mistr.

Před listopadem šli mladí do tanečních na povel. Bylo to vysoké procento a bylo rodinnou tradicí, že do tanečních se šlo, tvrdí Řehák. „Dnes mají široké vyžití, mají jiné možnosti. Nikdo je nenutí.“

Když předpokládáme, že v mládí kolem maturity šli do tanečních a teď se vrací jako dospělí, tak to podle tanečního mistra většinou není takový problém, krůčky se vybaví. „V tanečních se učí pouze základní látka a nejlehčí věci, tak to problém není.“

Zdeněk Řehák naučil tančit už více než 30 tisíc lidí

„Nejtěžší je, když přijdou dospělí v pokročilém věku a nemají žádnou vzpomínku na taneční kurzy. Tam je to těžší a je vidět, že mladší člověk rychleji chápe,“ varuje Řehák. „Tím ale neříkám, že se nemohou naučit tančit, o to víc musí být pozorní a učitel se jim musí věnovat.“


Máte i méně vyvážené dvojice, kdy třeba dáma přijde vzpomínat na taneční a jde si to zopakovat a má partnera, který do tanečních nechodil, tak tam to tak rychle nejde. Partner musí dámu vést.taneční mistr Zdeněk Řehák

Mnoho dam vede partnera, to je podle Řeháka absolutně špatně. „Předpokládáme, že muž je vyšší, těžší a obecně méně pohyblivý, dámy mají k pohybu a tanci blíže. Když dáma vede, tak mu určuje směr, určuje mu kterou nohou kam, tak rychle, jak ona chce a to dáma riskuje. Dobrá partnerka se přizpůsobí a přizpůsobí se i když partner nevede ideálně.“

Dříve byly taneční kurzy pro dospělé okrajovou záležitostí. „V Národním domě na Vinohradech bylo 17 kurzů pro mládež a jeden pro dospělé. Dnes se to vyrovnává, o co míň chodí mladých o to víc chodí dospělých,“ uzavírá taneční mistr.

autor: pst
Spustit audio

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.