Možnost vykázat čínské technologie? Tlak na zmírnění zákona byl intenzivní, říká šéf NÚKIB Kintr

15. říjen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Lukáš Kintr, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) | Foto: Zuzana Jarolímková, iROZHLAS.cz

Technologie z Číny podléhají spolupráci s tamní zpravodajskou službou. „Není dobré být tak silně závislý na někom, kdo nás považuje za nepřítele,“ vysvětluje ředitel NÚKIB Lukáš Kintr

Kritik návrhu zákona o kyberbezpečnosti, poslanec hnutí ANO Marek Novák, se při nedávné, údajně soukromé cestě do Číny setkal s vedením technologické firmy Huawei. Právě na Huawei by mohl dopadnout nový zákon, který připravil Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost a informační bezpečnost. „Ani ne tak ze strany Huawei, jako ze strany nejrůznějších sdružení, asociací, komor a svazů, byl tlak na zmírnění nebo změnu legislativy poměrně intenzivní,“ tvrdí šéf NÚKIB Lukáš Kintr.

autoři: Petr Král , jkh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.