Mladí lidé v USA a finanční krize v souvislosti s volbou prezidenta

30. říjen 2008
Zblízka

S Dopoledním Radiožurnálem se můžete teď vypravit do Spojených států, konkrétně do americké Pensylvánie. Ekonomika, ta se stala hlavním tématem amerických prezidentských voleb. Jak se ale zblízka přesvědčil zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka, mnozí mladí Američané nevěří, že se cokoli změní, ať se stane prezidentem demokrat Obama nebo republikán McCain.

Justýna:
Právě jsem se zapsala k námořní pěchotě. Zítra začínám výcvik a pak mě čeká třináct týdnů ve vojenském táboře.

Vít POHANKA, zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech:
Říká nad šálkem kávy v pensylvánském městě York osmnáctiletá Justýna. Je z nedalekého městečka Doylestown a nemá žádnou kvalifikaci. Zatím se živila uklízením, ale ekonomika je na tom tak špatně, že nedostává žádné zakázky, a proto jen včera vyplnila pětadvacet žádostí o různá zaměstnání. To, aby si při výcviku v armádě přivydělala na částečný úvazek nějaké peníze. Chce jít na odbornou školu soudního lékařství. Po čtyřech letech v armádě dostane na studium sedmdesát tisíc dolarů, a to je hodně peněz. Dvaadvacetiletý Jessie do Yorku přijel před dvěma týdny. Předtím pracoval půlroku jako svářeč pro společnost Key NewHolland, která vyrábí zemědělské a stavební stroje, ale propustili ho, protože nebyl odbyt. Teď nemůže najít práci ani jako svářeč na stavbě. Došly mu peníze a neví kudy kam. Pětadvacetiletý Ryan je truhlář a pracuje pro sdružení, které posílá členy tam, kde jsou právě třeba, ale práci teď nemá ani on. Potíže těchto mladých lidí nejsou výjimečné pro někoho jejich věku a nižší kvalifikace. Zdůrazňují, že i když mají hospodářské problémy Spojených států z největší části kořeny v hypoteční krizi a následném propadu finančních trhů, nyní se odrážejí v rostoucí nezaměstnanosti, která jako jinde ve světě postihuje nejčastěji právě mladé lidi s nízkým vzděláním a kvalifikací. Co se prezidentských kandidátů týče, jsou nejdřív vlažní. Jessie si podle svých slov není jistý, jestli v kampani říkají pravdu, nebo ne. Ryan po chvilce váhání straní republikánu McCainovi, když nic jiného, bude prý myslet na zájmy Američanů, protože bojoval ve Vietnamu, argumentuje Ryan. Pak ale dodává.

Ryan:
Vlastně nevím komu věřit. Slyšel jsem už tolik věcí, tolik slibů, a nic z toho se nesplnilo, takže vlastně nevím.

Vít POHANKA, zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech:
Jessie má raději Baracka Obamu než Johna McCaina. Cítí se víc demokratem než republikánem. Ale ani on nijak předvolebním nadšením a očekáváním nehýří. Zmiňuje navíc obavy, o kterých Američané jinak na mikrofon obvykle moc ochotně nemluví, i když jsou takřka nabíledni a pramení ze skutečnosti, že je Obama černoch.

Jessie:
To neznamená, že by jako prezident nemohl dobře pracovat, ale v Americe jsou nenávistné organizace, které mu nic nedarují. Pokud se Obama stane prezidentem, spáchají na něj atentát.

Vít POHANKA, zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech:
Říká Jessie a bojí se toho i Justýna.

Jessie:
Doufám, že se to nestane, ale jsou tady lidé, kteří už si na to hrají.

Vít POHANKA, zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech:
Připomíná Jessie zlověstně případ dvou mladých neonacistů, kteří byli zadrženi v Tennessee kvůli plánu zavraždit demokratického kandidáta. Já se nicméně vracím k původní otázce. Myslí si některý z nich, že se na jejich neradostné situaci něco po volbách změní?

Jessie:
Nevím, snažím se doufat v to nejlepší a budu optimista. Ale moc v nějakou rychlou změnu nevěřím.

Vít POHANKA, zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech:
Shrnuje to za všechny dvaadvacetiletý Jessie. Vít Pohanka, Český rozhlas, York, Pensylvánie.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: vpo
Spustit audio