Mladí a nadaní. Poslouchejte seriál Radiožurnálu o talentovaných dětech

V deseti letech se rozhodl, že bude zvonařem. Dnes Michal Votruba patří mezi respektované mistry svého oboru

V Myslkovicích, malé obci na Táborsku, žije a pracuje Michal Votruba, který se už ve svých deseti letech rozhodl, že chce odlévat zvony. Právě on může být příkladem, že když si člověk něco hodně přeje a je ochoten proto i dost udělat, tak dosáhne svého cíle.

Zvonař Michal Votruba kontroluje pec, ve které se taví bronz na nový zvon pro Zdíkovec na Šumavě. Pro věže a zvonice nejen v Česku ale i v zahraničí už dodal více než dvě stě padesát zvonů. Jeho cesta ke zvonařskému řemeslu ale začala už páté třídě na základní škole.

Čtěte také

„Když na Vysočině světili nové zvony pro kostel, tak jsem se pro to nadchnul, ale bylo mi deset let. Ale šel jsem si za tím, a v roce 2002 jsme navštívili dílnu, řekl jsem si, že to zkusím také,“ popisuje.

Michal Votruba odlévá zvony ze slitiny, mědi a cínu. A jeho zvony je možné slyšet a vidět třeba na Sibiři na Aldanu. „Ten nejbližší je tady u nás v Myslkovicích na zámecké věži,“ dodává. 

Zvonař Michal Votruba se teď vrací k peci a pyrometrem měří teplotu roztaveného bronzu. A pomalu se blíží okamžik, kdy se zvonový bronz naleje do formy zakopané v zemi.

Dar od Boha

Čtěte také

V Česku se v současnosti zvony odlévají pouze na třech místech. Jedním z nich jsou podle českobudějovického biskupa Vlastmila Kročila právě Myslkovice.

„Toto místo se nachází v českobudějovické diecézi, to znamená, že se otevírá prostor pro mnoho kostelů, do kterých mohou být dány nové zvony. Vzdálenost od těch, kteří zvony vyrábějí, byla velká, takže když máme někoho, kdo to vyrábí v místě, tak je to požehnání a vnímám do jako dar od Boha, že se někdo touto cestou vydal,“ říká.

Zvonař Michal Votruba už má práci na novém svatováclavském zvonu téměř hotovou. Do věže kostela sv. Petra a Pavla ve Zdíkovci ho nainstaluje na sv. Václava 28. září.

autoři: Jan Kopřiva , prh
Spustit audio