Mladí a nadaní. Poslouchejte seriál Radiožurnálu o talentovaných dětech
Místo pohádek sledoval bojové filmy. Teď 17letý bojovník kung-fu sbírá medaile z celého světa
Dlouhé tmavé vlasy, zlato-černé oblečení a myšlenky na vítězství. To je stručný popis bojovníka kung-fu, sedmnáctiletého Karla Korence z Loun. Bojovému umění se věnuje od školky a o jeho talentu svědčí zeď ve sportovním klubu plná medailí, pohárů a dalších cen z celého světa.
Čtěte také
V těch pohybech šavlí je důležitá technika toho meče při různých točeních,“ předvádí Karel Korenc, co dokáže se zhruba metrovou šavlí.
O správném provedení určité figury totiž vypovídá taky zvuk, který zbraně vydávají. „Musí tam být napnutí, uvolnění, když píchnu šavlí dopředu. Pohybujete se celým tělem, nejenom rukou.“
A s dvěma šavlemi bojovník zvládá i salta. „Tam se pak šavlí píchá oběma rukama. Většinou se v sestavách se dvěma šavlemi více skáče, je to více dynamické.“
U čínského mistra
„To, co dělá Kája, tak to je původní, co vzniklo v Šaolinském klášteru, z kterého prakticky vyšly všechny bojové umění,“ říká Karel Korenc starší, který se bojovému sportu taky věnoval, u něj to ale bylo třeba judo nebo karate.
Jeho syn, Karel junior, bojové umění sledoval místo pohádek, a natolik ho okouzlilo, že mu rodiče v pěti letech našli trenéra. „Manželka našla i čínského mistra v Praze, kam od pěti let jezdil.“
Talent a trénink
Hned zpočátku začal trénovat se šavlí. „Talent má určitě velký, tomu tréninku tolik nedá, takže to je talentem a intenzitou, že to dělá od malička.“
Důležitá je taky obratnost, postřeh, fyzička, koordinace celého těla. „Místo pohádek sledoval bojové filmy, jak tam skákali, prali se. Nakonec jsem se rozhodli to vyzkoušet, ale talent se v něm objevil.“
Bez všestranné podpory rodiny se totiž ani bojovník a mistr světa v kung-fu neobejde.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.