Miri Fajta: První romský sitcom
Od prvotního nápadu přes divadelní představení se k vytouženému prvnímu dílu romského sitcomu Miri Fajta dostal tým kolem mladého začínajícího režiséra Robina Strii. Premiéra proběhla v romském středisku sociálních služeb DROM a projekt se nyní bude nabízet producentům.
Jaká je podle Vás hlavní myšlenka tohoto sitcomu? Je o integraci, nebo za ním vidíte i něco dalšího?
„Podle mě jde právě o integraci, jen je více autonomní. Vytváříme si něco, co je naše a jsme na to hrdi. Zároveň to propojuje národy mezi sebou. To je podle mě to nejdůležitější. Romové budou hrdí na to, že mají něco vlastního a česká společnost uvidí pozitivní výplod našeho snažení, výsledek toho, že něco děláme.“
Je to důležité specifikovat romský sitcom?
„Pokud jde o integraci romské komunity do společnosti, tak to je důležité, protože v mediálním prostoru je těch témat málo. Už jenom tím, že to pojmenujeme, říkáme, že to je naše a že to tu je pro nás.“
Kdybyste měl lidem a producentům shrnout, proč by se měli jít podívat na romský sitcom Miri Fajta…
„Na celém projektu je nejpřitažlivější to, jak je přirozený. Lidé jsou přirození. Všichni herci to dělali zadarmo ve volném čase. Dva roky – to málo kdo udělá. To je ta síla. I já a část mého produkčního týmu jsme na tom takto dělali. Celý projekt má svou obrovskou hloubku, a proto by ho producenti měli podpořit. Tím, že mu dají finanční život, pomohou celému týmu, aby rostl dál. Ovlivní to velkou skupinu lidí, Romů i lidí z majority.“
„To, čemu se tam smějeme, z čeho si děláme srandu, jak bereme věci s nadhledem, to dle mého obrušuje hrany mezi rozdělenými společnostmi a má to potenciál spojovat je v každodennosti, všednosti a stereotypech, na které celá pohnutá rodina, která je ve hře vykonstruovaná, naráží.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.