Ministerstvo navrhuje zpřísnění bodového systému pro čerstvé řidiče. Je to nevýchovné, argumentují autoškoly

11. červen 2019

Nováčci za volantem, kteří mají čerstvý řidičský průkaz, by mohli být do budoucna znevýhodněni oproti řidičům, kteří vlastní oprávnění delší dobu. K vybodování a odebrání průkazu teď musí jakýkoliv motorista dosáhnout dvanácti bodů. Ministerstvo dopravy ale navrhuje, aby hranice pro ty, kdo mají řidičský průkaz méně než dva roky, byla poloviční, tedy šest bodů.

Podle předsedy Asociace autoškol České republiky Ondřeje Horázného ale návrh ke zlepšení nepovede. „Je to asi jako kdybychom dětem, které mají pětku, zakázali se doučovat. Pouhá represe z nich rozhodně neudělá dobré řidiče,“ argumentuje.

Řidičům chybí zpětná vazba

Jako příklad vhodného řešení uvádí systém, který funguje v sousedním Rakousku. Tam musí čerství držitelé řidičského oprávnění do roka absolvovat dvakrát jízdu v autoškole, kdy s ním instruktor koučinkovou formou probírá jeho řidičské návyky. Kromě toho absolvuje také kurz bezpečné jízdy, pohovor s psychologem a na závěr něco jako ekonomickou jízdu.

Řidičáky na zkoušku? Podle Ondřeje Horázného z Asociace autoškol existují i lepší cesty

Řidičský průkaz (ilustrační obrázek)

Přísnější pravidla pro mladé řidiče bude do konce měsíce řešit vláda, uvažuje o zavedení řidičáků na zkoušku. V praxi by to znamenalo, že mladí řidiči s praxí menší než 5 let by měli o polovinu sníženou bodovou hranici a přišli by o doklady už po nasbírání šesti bodů. Hostem Ranního interview byl předseda Asociace autoškol Ondřej Horázný.

Řidič tak získá zpětnou vazbu a může projít sebereflexí. Už to není výuka, ale koučink, díky kterému má řidič možnost se zdokonalovat,“ myslí si Ondřej Horázný.

Úroveň autoškol je různá

Svoji roli na nevyrovnané úrovni čerstvých řidičů hraje i systém autoškol, který je v Česku nastaven nejednotně. Testy jsou sice standardizované, ale do hry vstupuje i subjektivní faktor v osobě zkušebního instruktora nebo také skutečnost, že absolvent autoškoly v malém městě logicky nebude mít stejné schopnosti jako čerstvý majitel řidičáku v Praze.

autoři: Jiří Chum , and
Spustit audio

Související