Michal Marek: Spočítal někdo, kolik stojí vypouštění emisí?

Mezinárodní panel pro změnu klimatu tvrdí, že za globální oteplování může člověk. Jaká je pravděpodobnost, že se odborníci mýlí? Také na to se ptal moderátor Martin Veselovský ředitele Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR Michala Marka.

„Klimatický panel se poučil,“ míní Michal Marek, který ocenil zejména fakt, že na tiskové konferenci zaznělo, jak dlouho se na zprávě pracovalo a kdo se panelu zúčasnil. Závěr, ke kterému odborníci došli, na něj proto působí přesvědčivě.

Znamená to, že zpráva z roku 2007 není důvěryhodná? „Nehovořil bych o důvěryhodnosti. Myslím, že vynořování se faktu, že změny na Zemi souvisí s chováním lidské civilizace, má velmi vážný charakter,“ míní.

Čtěte také

Připouští však, že globální změny provázejí planetu Zemi celou její historii. „Jsme v situaci, kdy lidstvo je natolik významným faktorem, že akceleruje změny,“ shrnuje Michal Marek, který nedokáže posoudit, nakolik je zpráva důvěryhodná pro ty, kteří o stavu životního prostředí rozhodují.

Jak reaguje na názory, které se staví ke zprávám OSN kriticky? A co si myslí Michal Marek o omezování vypouštění emisí? Také na to se ho ptal Martin Veselovský. Celý rozhovor si můžete připomenout pomocí přehrávače v tomto článku nebo v našem iRadiu.

Záznam celého rozhovoru s Michalem Markem si kdykoliv můžete poslechnout v iRadiu.

autoři: mav , šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.