Matyho svět II. Jak pokračuje příběh devítiletého autistického kluka Matyáše?
Jedno tělo, jedna duše. Když je Matymu hůře rozumět, mladší sestra Ema jeho slova tlumočí
Starší Matyáš trpí autismem, pětiletá Ema je zdravá. I tak si k sobě našli cestu a spojuje je velké pouto. „Jsou jedno tělo a jedna duše,“ shrnuje s láskou sourozenecký vztah svých dětí maminka Gabriela.
„Líbí se mi i to, že se proti mně dokážou i spiknout. Mají se rádi. Zlobí, pošťuchují se, ale nikdy jsem nezaregistrovala žádnou agresi. Je to normální přirozený sourozenecký vývoj,“ usmívá se Gábina.
Čtěte také
Maty ví, že musí s maminkou každý den sestru Emu vyzvednout ve školce. Starší bratr pravidelně vyťukává vstupní kód a běží do konkrétního patra, kde má jeho sestra třídu.
Když se pak Ema u své skřínky v šatně převléká, Matyáš si při čekání někdy lehne na lavičku. „My říkáme, že se uzemňuje. Usmívá se při tom. Často si na tu lavičku i stoupá a máma mu to zakazuje. I kvůli tomu, že ta lavička může být špinavá od bot,“ vysvětluje Ema.
Parťačka Goldie
Doma pak s bratrem svačí. Matyáš se snaží sám správně vyslovit větu, že zrovna jí mléčnou rýži. Sám si z kelímku sundá víčko, Ema mu pak svačinu zamíchá lžičkou: „On říká, že jí rýži. Zamíchala jsem mu tu smetanu. Tu tam nemá rád.“
Okolo dětí pobíhá fenka border kolie Goldie. Maty s Emou střídavě odpovídají na otázky, které se týkají právě psa. „Má nejvíc ráda Matyho a mě. Nemá rád, když mu skáče na záda. Někdy na něj vrčí a já jí řeknu fuj,“ popisuje Ema.
Matyáš pak doplňuje, že pes spí v pelíšku: „Postýlku má, spí támhle. Má pelíšek, má hnědou barvu. Máme kamarádku.“
Voda v očích a domek pro panenky
Pětiletá Ema pak vyjmenovává činnosti, které Maty má a nemá rád: „Hezky si hrajeme, občas skáčeme na gauči. Podnikáme nějaké výlety. Maty je má strašně rád. Koupe se rád v bazénu. Dělá rád blbosti. Nemá rád, když mu máma myje hlavu. Jdou mu kapky do očí a brečí a taky nemá rád stříhání vlasů. Nemá rád, když ho ošetřuji jako paní doktorka, vadí mu ty doteky.“
„Máme panenky, hrajeme si,“ reaguje Matyáš. Právě Emy panenky a jejich nábytek si rád půjčuje a podle svého systému ho staví a trvá na tom, aby tak vše v pokojíčku na zemi zůstalo.
Když se Emy někdo zeptá na bratra, řekne, že je autista a že chodí do školy, kde jsou podobně nemocné děti. Vysvětluje taky, jak se porucha autistického spektra u Matyáše projevuje: „Když někam jedeme, tak říká pořád dokola, kdy už tam budeme.“
Související
-
Časosběrný seriál Veroniky Hlaváčové: Matyho svět
Jmenuje se Matyáš, bydlí ve Středočeském kraji a je to autista. Pomáhá mu speciální terapie, o které se v Česku moc neví.
-
„Můžeme nahlédnout do duší malých autistů,“ říká lektorka. Zve na výstavu do Středočeské galerie
V rámci Dne autismu se v Kutné Hoře otevírá speciální dobročinná výstava. Obrazy nebo porcelán malovaly přímo autistické děti.
-
V jiném světě. Příběhy lidí, kterým do života vstoupila diagnóza autismus
Jak ve skutečnosti vypadá život lidí s autismem a jejich rodin? Poslechněte si nový seriál Radiožurnálu vždy od 8:50.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.