Matyho svět II. Jak pokračuje příběh devítiletého autistického kluka Matyáše?

Svět podle pravítka. Maty už nepotřebuje nonstop dohled, plyšáky si ale na postel skládá stále podle stejného systému

Devítiletý autista Matyáš z časosběrného seriálu Radiožurnálu udělal za poslední roky velký posun. Slova dokáže propojovat ve věty, vyrazí si sám na hřiště a otevře si třeba jogurt. To všechno se v roce 2018 během první natáčení Matyho světa zdálo jako nemožné. Za Matyášovými pokroky stojí hlavně jeho rodina, která mluví o každodenním trénování a drilu. I přes neustálou podporu je ale devítiletý Maty mentálně na úrovni asi čtyřletého dítěte.

Matyáš sedí v obývacím pokoji a zpívá písničku Měla babka čtyři jablka a Travička zelená. Jeho maminka Gabriela Průšová je na něj pyšná.

Čtěte také

„Jsem pyšná a jsem ráda, kam jsme to dotáhli a že jsme to nevzdali. Matyášovi ten každodenní dril k něčemu byl a určitě ještě není všem dnům konec a věřím tomu, že ho novým věcem ještě naučíme.“

Dril pomáhá, výzvou je porozumění

Pokud Matyáše říkanka nebo písnička zaujme, naučí se ji při neustálém opakování klidně za týden. S porozuměním významu je to ale horší. „On si to neosvojí, mozek s tím neumí pracovat. Je to strojové a z toho radost nemám, připouští Gabriela. Snažíme se, aby zapojoval mozek a vymýšlel věci. Doprovod už není jako na začátku, když jsme spolu natáčeli poprvé.“

Matyáš se podle maminky nejvíc odlišuje psychosomatickým vývojem. „Teď je braný v projevu a v porozumění jako dítě ve třech nebo čtyřech letech. V tom projevu to bude vždycky horší, v porozumění se ještě můžou věci změnit. Ale čeká nás puberta a budeme muset hodně zapracovat, aby to období Matyáš zvládnul,“ připravuje se Gabriela.

Maty hraje počítačovou hru

Matyáš vyskakuje do výšky a předvádí opici. Právě hraje počítačovou hru, která ho pohltila na maximum. „Mám opičku. Já hraju panáčky, víš? Padají tam potom kamínky,“ vysvětluje Maty.

Maminka doplňuje, že hru přinesl Ježíšek a Matyáš o ní dokáže mluvit i hodiny a stejně vytrvale se jí umí dožadovat.  „Teď je to jeho největší zábava, má ji za odměnu,“ potvrzuje maminka a dodává, že hra pomáhá taky s Matyho rozvojem.

Čtěte také

Svět podle pravítka

Specifický je i Matyáše pokojíček. Má tam srovnané krabice, knížky i plyšáky. „Tady vidíte, jak je to všechno srovnané. Skoro podle pravítka. Puntičkářství je tady stále s námi. Prostě to takhle má rád a je s tím spokojený. Plyšáci jsou na stejné straně. Kdybych mu dala jednoho plyšáka na jinou stranu, tak půjde a dá si to podle svého,“ usmívá se Gabriela.

Maty v devíti letech už nepotřebuje nonstop dohled: „To už se vůbec neřeší, to je v pohodě. Jdu vynést popelnice nebo jdu na chvíli z domu a on si tady hraje. Na hřišti dokáže fungovat sám a hrát si kolem baráku. Má vyhraněné mantinely a ty prostě nepřekročí. Můžu si dát kafe nebo si udělat svoji práci a čas od času ho zkontroluju, ale to je jako u každého dítěte,“ popisuje Matyášovy pokroky v samostatnosti maminka.

Spustit audio

Související