Matoušková: Vězni se vrací do systému, který je nedostatečně podporuje v rozhodnutí vést řádný život
České věznice jsou přeplněné a tři čtvrtiny vězňů se po propuštění na svobodu za mříže opět vrátí. Nezvládnou se vymanit z původního kriminálního prostředí, najít si bydlení, práci, splácet dluhy. Podle odborníků trestaní potřebují systematickou pomoc, aby přechod do běžného života zvládli. „Je důležité se rozhodnut, zda chceme stavět nové věznice a vykonávat trest v nich, nebo více věřit výkonu trestu na svobodě,“ říká ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.
Související
-
Vězni cítí stud, oběti zase falešnou vinu, popisuje ředitelka vězeňského společenství
Gabriela Kabátová před jedenácti lety založila českou pobočku Mezinárodního vězeňského společenství. Snažíme se změnit morální hodnoty člověka, ukázat mu, že má cenu, říká.
-
I vězni mají mít šanci začít znovu. Ale systém jim v tom zabraňuje, říká Lenka Ouředníčková
Sedm z deseti vězňů se vrací do vězení. Proč je v Česku vysoká recidiva? Odpovídá ředitelka služeb Rubikon centra Lenka Ouředníčková
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.