Matěj Stropnický i o uprchlících: Ministr vnitra a prezident straší lidi a vláda strká hlavu do písku

Matěj Stropnický ze Strany zelených se domnívá, že Praha by mohla přijmout až 12 tisíc uprchlíků, šlo by tak o 1 % obyvatel hlavního města. Celá situace je však podle něj zbytečně nafukovaná, připomíná v rozhovoru s moderátorkou Karolínou Koubovou.

Kandidát na předsedu Strany zelených poukazuje na to, že v Praze je pro tyto lidi místo a město podle něj disponuje řadou neobydlených bytů. „Straně zelených vadí postoj vlády, která strká hlavu do písku. Ministerstvo vnitra zatím nepřišlo s žádným plánem, co s uprchlíky na našem území dělat,“ hodnotí.

„Ministr vnitra s panem prezidentem soustavně straší lidi tím, co by u nás všechno mohlo nastat, kdybychom měli přívětivější politiku vůči uprchlíkům,“ dodává.

Zdůrazňuje tak například iniciativu pod záštitou senátora Václava Lásky. „Kdyby přišla do obcí vždy jedna rodina, předešli bychom vzniku ghett. Mohli bychom přijmout určité množství uprchlíků, pokud budou přijati rovnoměrně,“ uvažuje. Odmítá však zvaní uprchlíků do Česka. „A vstřícnost musí být doprovázena pravidly,“ připomíná.

Fungování samotné Strany zelených hodnotí jako velké poučení. Zelení jsou mimoparlamentní opozicí a podle jeho slov ukázali, že umí hájit program. „Strana zelených ustála celý rok v Trojkoalici, ve straně se neobjevil jediný rozbroj,“ zdůrazňuje.

Jaká panuje atmosféra na pražském magistrátu? A jakou šanci má Matěj Stropnický uspět v kandidatuře na pozici předsedy Strany zelených? I na to se ptala moderátorka Karolína Koubová ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: šše , kko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová