Marseille - město, které je neustále v pohybu

Marseille je naprostým protipólem Paříže, a to nejen z geografického hlediska. Její obyvatelé jsou na své město hrdí. Považují ho za hlavní město „své“ Francie a Pařížany nemají v lásce. Proto se nedoporučuje parkovat na ulici nikomu, kdo má pařížskou espézetku. V každém případě je Marseille městem, které stojí za to vidět. A nejen proto, že bude v roce 2013 kulturním městem Evropy.

„Jsme na La Canebierre, nejslavnější ulici Marseille. Je to taková marseillská Champs Elysées. Začátkem minulého století měla skvělou pověst, právě tady jste našli nejkrásnější hotely a kavárny. Ovšem ve čtyřicátých a padesátých letech se všechno změnilo a stejná ulice se stala symbolem zločinu. Dnes už je však opět chloubou města,“ říká Michel, který tu řadu let pracuje jako dobrovolný turistický průvodce.

Jak vlastně zachytit duši města? Jak ho na tomto malém prostoru nejlépe vystihnout? Mohli bychom si třeba povídat o polévce s názvem bouillabaise. Pro toho, kdo má rád ryby, neexistuje nic lepšího. Nebo bychom si mohli vyprávět o historii francouzské hymny – marseillaisy. Anebo o zajímavých stavbách, jako je známý Corbusierův panelák. Zmínit bychom mohli i restauraci Petit Nice, která nedávno dostala třetí hvězdičku Michelin.

Zůstaňme však u stereotypů. Ty nám pomohou asi nejvíce. Co ještě patří k tomuto městu? Samozřejmě pastis a petanque. Stojím zrovna na jednom hřišti kousek od centra, nedaleko trhu, kterému se říká U Zlodějů. Jak výstižné. Křik trhovců však na hřiště nedoléhá. Tady jsme v úplně jiném světě.

V Marseille najdete romantická zákoutí i moderní čtvrti. Každopádně je to město otevřené lidem ze všech koutů světa a místní na něj nedají dopustit

Dávám se do řeči se sympatickým chlapíkem jménem Marcel. „Hřiště se jmenuje La Boulle de Trois Manche a já tu hraju deset let. Petanque se tu ovšem hraje vlastně už od sedmdesátých let. Scházíme se pořád stejná parta, pořádáme turnaje, pak si dáme pastis a je nám dobře. Najdou se mezi námi i hráči, kteří tu hrají už desítky let. Každý den, i v zimě! Není to pro nás sport, ale způsob života,“ zdůrazňuje.

Vizuálně je Marseille nesmírně atraktivním městem. Není divu, že má své kouzlo i pro filmaře. Jaké nejslavnější filmy se tu točily? „Borsalino a Francouzská spojka. Ta se točila hlavně kolem Canebiere, Borsalino s Delonem a Belmondem potom v přístavu a podél pobřeží až do Cassis. Točily se tu však i filmy Marcela Pagnola. Hlavně v L’Estaque a dalších předměstích,“ vysvětluje Gabrielle, která přišla s projektem návštěvy města právě přes místa známá z filmů.

Marseille je městem složeným převážně z přistěhovalců, kteří skvěle zapadli mezi starousedlíky. Že by nějaká zvláštní imigrační politika? Každý, koho tu potkáte, je odněkud. Vysvětlení je prosté, jak tvrdí Michel, místní podnikatel. „První důvod, proč tady integrační politika funguje, je ten, že přistěhovalci nežijí mimo město, ale jsou jeho součástí. Nejsou ve svých čtvrtích, ale naopak žijí roztroušeně po celém městě. Na rozdíl od Paříže, kde jsou pro imigranty vyhrazena předměstí,“ myslí si.

Druhým důvodem je podle Michela fotbalové mužstvo Olympic Marseille. „Podporují ho všichni bez ohledu na původ a jsou na něj pyšní,“ vysvětluje. „Existuje tu také řada asociací, které se starají o mladé lidi. Ti jinde vyvolávají nepokoje, ale tady je pro ně připravena řada programů, takže je tu postaráno o náplň jejich volného času.“

Život v Marseille je v neustálém pohybu, stejně jako lodičky pohupující se na vlnách v místním přístavu

A ještě jednou zpět do přístavu. Marseille totiž skvěle charakterizují také lodě. Kapitánem jedné z nich je i Christophe, který své město miluje: „Přístav je v naprostém centru města. Všechno se tu hýbe, lidé přicházejí a odcházejí. Vždy se tu díky moři skvěle obchodovalo, takže se tu hýbe i zboží. Nedaleko vznikla i nová supermoderní čtvrť, něco jako La Defénse v Paříži,“ popisuje.

„Kdybych měl Marseille charakterizovat jednou větou, tak bych řekl, že je to město v pohybu,“ uzavírá Christophe stojící symbolicky na lodičce, která se pohupuje. Milá, mírumilovná a hlavně trefná charakteristika. A Marseillský gang? Na ten si posvítíme někdy příště.

<iframe width="610" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="https://maps.google.cz/maps?f=q&amp;source=s_q&amp;hl=cs&amp;geocode=&amp;q=marseille&amp;sll=46.664459,13.057852&amp;sspn=0.02686,0.084543&amp;g=Sankt+Daniel,+%C3%96sterreich&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ie=UTF8&amp;hq=&amp;hnear=Marseille,+Bouches-du-Rh%C3%B4ne,+Provence-Alpes-C%C3%B4te+d'Azur,+Francie&amp;ll=46.920255,6.635742&amp;spn=10.507392,26.806641&amp;t=h&amp;z=5&amp;iwloc=A&amp;output=embed">mapa</iframe><br /><small><a href="http://maps.google.cz/maps?f=q&amp;source=embed&amp;hl=cs&amp;geocode=&amp;q=marseille&amp;sll=46.664459,13.057852&amp;sspn=0.02686,0.084543&amp;g=Sankt+Daniel,+%C3%96sterreich&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ie=UTF8&amp;hq=&amp;hnear=Marseille,+Bouches-du-Rh%C3%B4ne,+Provence-Alpes-C%C3%B4te+d'Azur,+Francie&amp;ll=46.920255,6.635742&amp;spn=10.507392,26.806641&amp;t=h&amp;z=5&amp;iwloc=A" style="color:#0000FF;text-align:left">Zvětšit mapu: Marseille, Francie</a></small>
autor: jšm
Spustit audio