Málokdo obhajuje bydlení jako veřejný zájem. Příspěvky na bydlení drží lidi nad vodou, jejich část by ale měly hradit obce, míní sociolog
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) chce na příští rok zvýšit program podpory dostupného bydlení o sedm miliard korun. „Ve velké části republiky je málo obecního a sociální bydlení. Obce by to pro chudší občany měly zřizovat, ale když to neudělají, tak ti lidé bydlí v komerčních bytech nebo na ubytovnách – hodně často předražených – a stát to zaplatí příspěvky na bydlení,“ tvrdí sociolog Daniel Prokop.
Související
-
Polední publicistika: Nedostupné bydlení v Česku. Kamala Harrisová a Tim Walz. Turisté v Chorvatsku
Proč je v Česku bydlení stále nejméně finančně dostupné v celoevropském měřítku? Proč si Kamala Harrisová vybrala jako viceprezidenta minnesotského guvernéra Tima Walze?
-
Bydlení, nezaměstnanost, chudoba. Tři stěžejní problémy lidí na pokraji sociálního vyloučení
Renata Adamová se mimo politickou kariéru již dvacet let věnuje sociální práci. Momentálně vede tým sociálních terénních pracovníků v Jirkově pod organizací Světlo Kadaň.
-
Vládní program pro dostupné bydlení je novátorský. Propojuje obce a developery, říká expert Klusáček
„Česko je jednou ze zemí v Evropě, která má nejméně obecních bytů,“ popisuje Jan Klusáček z Platformy pro sociální bydlení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.