Bydlení, nezaměstnanost, chudoba. Tři stěžejní problémy lidí na pokraji sociálního vyloučení
Renata Adamová, zastupitelka za hnutí ANO v Chomutově, se mimo svou politickou kariéru již dvacet let věnuje sociální práci. Momentálně vede tým sociálních terénních pracovníků v Jirkově pod organizací Světlo Kadaň. Její práce zahrnuje pomoc klientům na pokraji sociálního vyloučení.
„My jsme rozděleni do tří sekcí. Adiktologická je práce s drogově závislými a se závislostmi jako takovými. Další sekcí je děti, mládež a rodina, takže většinou nízkoprahová zařízení pro děti a mládež od 6 do 26 let a primární programy. Objíždíme školy v Ústeckém a Karlovarském kraji. A třetí sekcí jsou sociální aktivizační služby a terénní programy ve vyloučených lokalitách. Máme i tři call centra, pro Ústecký a Karlovarský kraj. Základem je harm reduction (minimalizace rizik, pozn. redakce) a výměnný program pro klienty těchto služeb,“ prozrazuje Renata Adamová, vedoucí terénního programu v Jirkově.
Každým rokem se na organizaci Světlo Kadaň obrací stále vysoký počet drogově závislých klientů: „Klientů samozřejmě máme hodně. Drogová scéna na Chomutovsku je a byla dlouhodobě, takže ta čísla jsou doopravdy vysoká.“
Služby organizace Světlo Kadaň jsou dostupné všem, kteří je potřebují: „My nejsme zaměřeni na žádnou cílovou etnickou skupinu, pracujeme pro všechny, jak neromy, tak Romy. V současné době pracujeme samozřejmě i s Ukrajinci.“
Mezi nejčastější problémy klientů patří nevyhovující bydlení a riziko jeho ztráty: „Ústecký kraj je jeden z nejvyloučenějších v republice, problémy nicméně řešíme stejné jako jinde – nezaměstnanost, zadluženost, bydlení. To je ožehavým tématem nejenom u nás v Chomutově, získat bydlení je něco nadstandardního. Pronajímatelé chtějí nesmírně velké kauce a nájmy jsou tak vysoké, že málokdo na ně dosáhne.“
Problémem je častá migrace klientů
Během své praxe se Renata Adamová často setkává s klienty, kteří migrují mezi jednotlivými městy: „Dost často se nám to stává. Právě proto i ta sociální práce není až tak efektivní. Když se naváže s klientem spolupráce a dlouhodobě se s ním pracuje na nějakém jeho individuálním plánu, a on se odstěhuje, není to efektivní.“
Podle Renaty Adamové má častá migrace mezi kraji negativní dopad na školní docházku dětí: „To je podle mě největší kámen úrazu. Rodiny nám dost často migrují, děti nemají ukotvenou školu, přecházejí z jedné do druhé a nejsou schopny dodržet podmínky osnov, nezvládnou výuku. Myslím si, že jim ani doučování nepomůže. Sotva se dostanou do procesu, tak se zase někteří odstěhují.“
Tým terénních sociálních pracovníků, které Renata Adamová vede již několik let, pravidelně navštěvuje klienty přímo v jejich domácím prostředí. Díky úzké spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi jsou schopni poskytovat efektivní pomoc: „Tím, že spolupracujeme v rámci ORP města Chomutov, tak spolupracujeme s místními neziskovkami nebo institucemi, takže se nám daří ohledně zaměstnávání a zadluženosti. Společně se sociálními poradnami pracujeme na tom, že se klienti dokáží oddlužit nebo zapojit do procesu oddlužení. Samozřejmě jde o proces dlouhodobý, během roku se nevyřeší všechno. Ale pomaličku na tom klienty pracujeme.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.