Lyže od Harracha v Jilemnici a lyžování na Horních Mísečkách
Jilemnice bývá právem považována za kolébku českého lyžování. První lyže se tu objevily na sklonku roku 1892. Z Norska je tehdy přivezl Jan hrabě Harrach, majitel zdejšího panství. Když je viděl na světové výstavě v tehdejší Kristianii, řekl si, že by to mohla být dobrá pomůcka pro jeho lesníky.
UPOZORNĚNÍ:
Tato reportáž se týká dřívější podoby expozice v Krkonošském muzeu v Jilemnici. O nové podobě expozice (v roce 2012) se víc dozvíte v další reportáži.
Lyže v západních Krkonoších rychle zdomácněly. Řídící učitel v nedalekých Dolních Štěpanicích Jan Buchar jako první záhy zavedl výuku lyžování do škol. Lidé v Krkonoších byli ovšem chudí, neměli na kupování značkových lyží. Ale poradili si. Stačilo rozebrat sud, ve kterém předtím bylo kyselé zelí, prkýnka opatřit koženými řemínky a mohlo se lyžovat.
A nový sport byl i inspirací k soutěžení. V zimě na přelomu let 1894 a 1895 byl založen Český krkonošský spolek Ski Jilemnice, první klub svého druhu ve střední Evropě. Ve stejné době už tu byly konány první závody. Mezinárodní měření sil se prvně odehrálo v roce 1897 v Dolních Štěpanicích, a to za účasti jednoho Nora a jednoho Němce.
V jilemnickém muzeu si dodnes můžete prohlédnout lyže zašpičatělé na obou koncích, lyže od firmy Thonet anebo fotografie prvních dam na lyžích. I na toto sportovní "náčiní" si pochopitelně oblékaly dlouhé sukně a braly si klobouky.
Ještě než z podkrkonošské Jilemnice odjedete, zastavte se v části města zvané Hrabačov. Tam najdete chalupu, ve které žil se svou mladou manželkou Bohumil Hanč, mistr zednický a vynikající lyžař, závodník, který zemřel na Zlatém návrší pod krkonošským Kotlem při závodě na 50 kilometrů. Událo se to 24. března roku 1913. I to byl důležitý zápis, tentokrát smutný, do historie českého lyžování.
Z Jilemnice pak pocházela celá řada úspěšných reprezentantů naší země v tomto krásném sportu. Například Jaroslav Cardal, Eva Paulusová, Stanislav Henych anebo Květa Jeriová - Pecková. Lyžařskou líhní zůstává Jilemnice i dnes. A studenti sportovních tříd zdejšího gymnázia to mají do expozice o počátcích českého lyžování, tedy do jilemnického muzea, doslova, co by kamenem dohodil.
Na Horních Mísečkách mají sníh vždy jako první
Horní Mísečky jsou asi nejlepší lyžařské středisko v Čechách. Provedl nás po nich člověk nad jiné povolaný, stříbrný medailista z mistrovství světa ve švédském Falunu v roce 1974, Stanislav Henych.
"Výška tisíc metrů, mikroklima Labské louky a závodní tratě, které byly vybudovány v 70. letech k světové univerziádě," shrnuje Stanislav Henych podmínky, které dělají z Horních Míseček ideální lyžařskou lokalitu.
Na Horních Mísečkách mají proto také sníh vždycky jako první. Na běžkách se tu letos už jezdilo. "Upravuje se zhruba 15 kilometrů závodních a 35 kilometrů turistických tras. Myslím si, že okruh mezi Mísečkami a Beneckem je jeden z nejkrásnějších - s výhledy, s krásnou šíří a úpravou," doporučuje Stanislav Henych.
Zobrazit oblast Horní Mísečky a lyžování na větší mapě
Pro milovníky sjezdového lyžování je na Mísečkách připraveno zhruba 6 kilometrů sjezdovek s jednou sedačkovou lanovkou a pěti vleky. Vyznavači tohoto sportu mohou navíc vyjet sedačkou na Medvědín a užívat si na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně.
Zůstaňme však na Horních Mísečkách. Možná nevíte, že se zde po válce těžil uran. "Restaurace Cáchovna, která v dnešní době už neslouží, byla skutečnou cáchovnou pro horníky, kteří si tam sušili a ukládali oblečení. Ubytovny Hořec a Kleč byly skutečnými ubytovnami horníků a dřívější bufet, pozdější prodejna v centru Míseček, byl původně centrem dolů - kancelářemi," popisuje Stanislav Henych.
Běžci na lyžích se z Míseček mohou lehce dostat i do vrcholových partií Krkonoš, kde svůj výlet končíme. Ze Zlatého návrší je krásný výhled. Vidíme panorama hor od Sněžky až po Ještěd.
"Před námi se tyčí pamětní mohyla z roku 1913, kdy zde při závodě v běhu na 50 kilometrů zahynuli Bohumil Hanč a jeho kamarád Václav Vrbata, který mu šel pomoct a zahynul s ním," připomíná tragickou událost Stanislav Henych.
Zvětšit mapu: příjezd na Horní Mísečky