Loprais vyhrál poslední etapu Rallye Dakar, celkově skončil šestý

18. leden 2014

Aleš Loprais s Tatrou se podruhé na letošní Rallye Dakar radoval z etapového vítězství. Zkušený řidič ovládl poslední díl závodu a celkově obsadil mezi kamiony šesté místo. A to je v tomto ročníku nejlepší český výsledek.

Další čeští zástupci mezi kamiony zakončili Dakar ve druhé desítce celkové pořadí. Vlastimil Vildman obsadil 13. pozici, Tomáš Vrátný byl sedmnáctý a hned za ním skončil Jan Tománek.

Jako první dojeli do cíle měřeného úseku dlouhého 157 kilometrů motocyklisté. V této kategorii to ale moc napínavé nebylo.

Skoro dvouhodinový náskok v celkovém pořadí udržel bezpečně Španěl Coma na KTM. Svého nejlepšího výsledku na Rallye Dakar dosáhl český jezdec David Pabiška, který obsadil v konečném pořadí 18. místo.

V nabité kategorii motocyklů je to výborný výsledek podepsaný vyrovnanými výkony a spolehlivostí jeho stroje, který neměl za celý závod vážnější technické problémy.

Napínavý závěr měla kategorie automobilů. Rozdíl mezi prvním a druhým v celkovém pořadí byl totiž před startem závěrečného úseku 23 sekund.

Vedl jedenáctinásobný dakarský vítěz Francouz Peterhansel, který v minulé etapě dojel Španěla Romu, a vypadalo to, že míří za dalším triumfem. Jenže první místo neudržel a nakonec se z triumfu možná trochu překvapivě radoval španělský pilot.

Rallye Dakar - závěrečná 13. etapa (La Serena - Valparaíso) - neoficiální výsledky:

Automobily (157 km): 1. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) 1:57:07, 2. Holowczyc, Žilcov (Pol., Rus./Mini) -23, 3. Vasiljev, Jevtjechov (Rus., Ukr./Mini) -41.

Konečné pořadí: 1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 50:44:58, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -5:38, 3. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Mini) -56:52.

Motocykly (157 km): 1. Després (Fr./Yamaha) 1:57:14, 2. Barreda (Šp./Honda) -2:30, 3. Pain (Fr./Yamaha) -3:10, ...24. Pabiška (ČR/KTM) -15:56.

Konečné pořadí: 1. Coma (Šp./KTM) 54:50:53, 2. Viladoms (Šp./KTM) -1:52:27, 3. Pain -2:00:03, ...18. Pabiška -8:16:41.

Čtyřkolky (konečné pořadí): 1. Casale (Chile/Yamaha) 68:28:04, 2. Sonik (Pol./Yamaha) -1:26:49, 3. Husseini (Niz./Honda) -5:40:24.

Kamiony (157 km): 1. Loprais (ČR/Tatra) 2:17:37, 2. De Rooy (Niz./Iveco) -2:25, 3. Nikolajev (Rus./Kamaz) -2:53, ...28. Vrátný (ČR/Tatra) -23:47, 31. Vildman (ČR/Liaz) -28:19, 36. Tománek (ČR/Tatra) -34:03.

Konečné pořadí: 1. Karginov (Rus./Kamaz) 55:00:28, 2. De Rooy -3:11, 3. Nikolajev -1:34:52, ...6. Loprais -5:04:01, 13. Vildman -13:20:46, 17. Vrátný -17:38:43, 18. Tománek -18:20:48.

autoři: jař , mva