Likvidace staré munice

7. duben 2004
Pod kůži

Vyhazování dalších stamilionů korun za hlídání skladů s dnes už nepoužitelnou municí, mnohdy starou až 50 let, ztráta pracovních příležitostí pro zaměstnance českých zbrojovek a konečně nebezpečí, že se výbušnin mohou zmocnit teroristé. To všechno je teď ve hře při jednáních Ministerstva obrany s firmami, které mají střelivo zlikvidovat, a času není moc. Nejpozději na začátku příštího měsíce musí být uzavřena smlouva. O problém se zajímal reportér Radiožurnálu Pavel Otto.

Vláda loni vyčlenila na ekologickou likvidaci munice necelé 2 miliardy korun a tuto lukrativní zakázku označila za strategickou. Mohla tak přímo oslovit 5 dopředu vybraných zbrojovek a nemusela vyhlašovat veřejnou soutěž. Problém se zdál být vyřešený, jenomže začátkem letošního roku poslaly firmy ministerstvu obrany nabídku, kde požadovaly ne 2, ale rovné 3 miliardy a 500 milionů korun. Tolik peněz armáda nemá a proč s uzavřením smlouvy tak spěchá? Jednak má na stole zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, který jí vytýká, že se hlavně klasického střeliva jako jsou náboje do samopalů, nezbavila už dávno. Například jen v roce 2001 stálo hlídání skladů plných 450 milionů korun a navíc od května budeme členy Evropské unie a vládní rozhodnutí o strategické zakázce přestane platit. Náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva k tomu říká:

Jaroslav Kopřiva: 1. května začne platit nový zákon o zadávání veřejných zakázek. My bychom museli tuto zakázku řešit úplně jiným způsobem a znamenalo by to po mém soudu zpoždění minimálně půl až tři čtvrtě roku a obtížné hledání nových partnerů.

Ministerstvo se snaží cenu srazit dolů. A co se stane, když se smlouva mezi ministerstvem a zbrojovkami neuzavře? Podle Kopřivy z toho prospěch nebude mít nikdo.

Jaroslav Kopřiva: Jednak podle našich odhadů každým rokem ten objem munice, který je vyčleněn jako nepotřebný, tak jeho střežení stojí zhruba 300 milionů korun. Za druhé ta zakázka nebude realizována a je to špatná zpráva pro zaměstnance a konečně desítky tisíc tun výbušnin představují jisté potenciální bezpečnostní riziko.

Jde o to, že z armádních skladů se už několikrát munice ztratila. Před čtyřmi lety na Zlínsku někdo ukradl pět tun trhaviny a v roce 2002 zase zmizelo z výcvikového prostoru Boletice 40 granátů. Ministerstvo obrany se teď obává i toho, že by se jeho muniční sklady mohly stát cílem teroristického útoku a nebo by posloužily teroristům jako zdroj výbušnin. Pokud se armáda s firmami dohodne, nejvíce střeliva zlikvidují Poličské strojírny. Jejich ředitel Jaroslav Trávníček doufá, že smlouvu s ministerstvem uzavře.

Jaroslav Trávníček: Abychom stihli vyskladnit a zlikvidovat munici dle požadavku armády, opravdu musíme začít tu delaboraci nejpozději v průběhu června, pak už nejsme schopni splnit ty termíny, co armáda požaduje.

A co ještě zjistil Nejvyšší kontrolní úřad? Jeho odhalení jsou závažná. Chybí právní předpisy o nakládání s vojenskou municí. Armáda si tak s ní může dělat prakticky, co chce, bez ohledu na kvalifikaci svých pracovníků, bezpečnosti i životní prostředí. Něco takového je v zemích NATO vyloučeno. A z toho je zřejmé, že ministerstvo nic nenutilo k tomu, aby se přebytečných zásob zbavilo už dříve. Ve skladech je nyní 120 tisíc tun střeliva za 17,5 miliard korun, z toho 70 tisíc tun má být do konce roku 2006 zlikvidováno. Větší část má být ekologicky zničena, zbytek odprodán. A jaký názor mají lidé z Poličky, kde se bude munice rozebírat? Starosta města Miroslav Popelka předpokládá, že zakázka by zvýšila zaměstnanost.

Miroslav Popelka: Zatím signály nemám z obav obyvatelstva a myslím si, že to bude možná ku prospěchu regionu.

Nejvyšší kontrolní úřad varuje, že potíže mohou nastat s dopravou některých typů střeliva z armádních skladů do zbrojovek. Náboje do leteckých kanónů jsou zkorodované a mají i další závažné defekty, citlivé na stáří jsou zvlášť rakety, kde dochází k samovolným a zejména nepříznivým chemickým procesům v trhavinách i pohonných látkách raketových motorů. Kontrolní závěr je alarmující. Pokud bude ministerstvo likvidace munice nadále odkládat, hrozí havárie se ztrátami na životech a velké materiální škody. Zároveň je třeba, aby v české armádě začaly platit normy NATO. Bez nich budou podle kontrolorů považovat spojenci naši výzbroj a munici za potenciálně nebezpečnou, nespolehlivou a nedůvěryhodnou.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: pot
Spustit audio