Lída Rakušanová: Stýská se mi po duchu Svobodné Evropy, ale práce po listopadu 1989 byla úžasná zkušenost
Novinářka Lída Rakušanová vydala knihu Svobodná v Evropě. V srpnu 1968 odjela do Francie a Německa, odkud pak roky pracovala pro Rádio Svobodná Evropa. Odmítla jsem emigrovat, chtěla jsem na rok odjet a zjistit, jak to na Západě chodí, vypráví. Když politbyro poděkovalo Moskvě za bratrskou pomoc, požádali jsme o azyl. Novinářské začátky byly těžké, psala jsem spíš slohová cvičení, směje se. Nakonec jsem psala tak, aby to zajímalo i mě, kdybych zůstala v Československu.
Související
-
Rádio Svobodná Evropa obnovuje vysílání do Maďarska kvůli nesvobodě tamních médií
Stanice Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda, kterou financují Spojené státy, obnovila 8. září po 27 letech vysílání do Maďarska.
-
Lída Rakušanová: Za posledních 10 let se svět pohnul směrem k rozdělování společnosti a populismu
Musíme vybudovat občanskou společnost, která je silná a sebevědomá. Občanství není jen to, že se chovám svobodně a dělám si co chci, říká novinářka Lída Rakušanová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.