Léto plné experimentů. Speciální tábor ČVUT vychovává budoucí vědce, letos je ve znamení archeologie
Netradiční tábor na tento týden připravila Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického. Středoškoláci na něm v polních podmínkách u vodní nádrže Orlík sami sestavili různé přístroje, jako je třeba detektor kovu. Jen tak pak dokázali splnit táborové úkoly. ČVUT slouží kemp plný experimentů i jako možnost najít budoucí studenty.
Jiří Gebauer z ešusu vyndává miniaturní detektor kovu, který si musel sestavit a zprovoznit. „Dostali jsme všechny součástky a v uvozovkách jediné, co jsme museli udělat, je vzít pájky a vše spájet,“ popisuje.
Tenhle 18letý student chodí na lyceum ve Francii a je tu společně s dalšími zhruba 15 vrstevníky. Ti jsou z různých středních škol napříč Českem. Letošní ročník vědeckého kempu je ve znamení archeologie. Organizátoři využívají toho, že je hladina Orlíku o několik metrů níže než jindy. Táborníci musejí třeba odhalovat zbytky staveb zatopených po vzniku přehrady, a proto dávají do kupy sonar.
Omezené množství energie
Mají tady notebooky a další přístroje, ale protože do tábora není zavedená elektřina, tak je tu postavená malá solární elektrárna. Množství energie je ovšem omezené. Také s tím musejí středoškoláci počítat.
„V pondělí probíhá tříhodinová přednáška, s výkladem o tom, co se zde bude dít. Oni pak půjdou do skladu, kde si naberou součástky, které budou potřebovat. Pak přijdou a zajistí si pájky,“ říká Zbyněk Kocur, vyučující na ČVUT a také táborový vedoucí.
Čtěte také
Cenné zkušenosti
Jako praktikanti tu jsou už studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT a mladším předávají zkušenosti. Zhruba 60 procent účastníků tábora pak skutečně na ČVUT nastoupí.
„Spojení zdejšího charakteru a jejich schopností dává do budoucna předpoklad, že budou kvalitními odborníky,“ doplňuje hlavní organizátor tábora a zároveň vedoucí katedry telekomunikační techniky na Fakultě elektrotechnické ČVUT Jiří Vodrážka.
Související
-
Mladí vědci jako sluneční patrola? Stáž Akademie věd je mezi studenty stále oblíbenější
Zažít si výzkum na vlastní kůži? Právě teď v létě mají mladí vědci pro řadu experimentů ideální podmínky.