Lesní mateřské školy si získávají své příznivce

11. říjen 2011
Zblízka

Místo hraček živá zvířata a místo hřiště les a stromy – vítejte v lesní školce. Myšlenka klubu, kde jsou děti venku za každého počasí, k nám přišla ze skandinávských zemí a z Německa. Poptávka ze strany rodičů je dnes čím dál větší, přestože na oficiální uznání podobné mateřské školy stále čekají.

Jsme v Ekocentru Šárynka na Praze 6. Vypadá to tu hodně vesnicky a přírodně, přestože jsme stále v Praze. Johana Passerin, vedoucí centra a dětského klubu, prvního zařízení typu lesní školky v České republice, si na nezájem rodičů nemůže stěžovat. V Šárynce se během týdne střídají dvě skupiny dětí, vždy maximálně po patnácti.

„Myšlenka lesních školek je nová a vynikající. Děti tak mají prostor na hraní, ale také pro fantazii, což je pro ně naprosto přirozené. Navíc mají kontakt s přírodou a se zvířaty,“ vysvětluje Kateřina Kadlecová, zdejší učitelka.

„U nás jsou dva pomocníci pedagogů – pravá ruka a svačinář. Děti rády přijímají pravidelnost, řád a rytmus, protože jim to poskytuje pocit bezpečí a jasnosti,“ zmiňuje ještě Kateřina Kadlecová.

Veškeré dětské hry se odehrávají v přírodě

Symbolem této lesní školky je kruh a pevným zázemím jurta, v níž děti odpočívají, obědvají a také spí. „Uvnitř je zateplená ovčí vlnou,“ popisuje Johana Passerin. „Kruhová stavba je krásná a láká harmonií. Stejně tak vidíte, jak se děti vítají v kruhu. Je to možná symbolické,“ uvažuje.

Lesní školka je celodenní a celoroční, takže musí řešit i zimní program. „Základem je dobré vybavení. Učíme rodiče a děti, jak se správně obléct, jak poskládat vrstvy oblečení na sebe tak, aby fungovaly,“ vysvětluje Tereza Vošáhlíková z Asociace lesních mateřských škol.

„V zimě bývá program pohybovější, aby se děti zahřály. Když je sníh, tak sáňkujeme. To děti hodně baví,“ říká ještě Tereza Vošáhlíková.

Tato mateřská škola se nenachází na vesnici, ale v Praze 6

„Nevím jak ostatní děti, ale můj syn hru venku preferuje. Musím ho vždycky tahat domů a jsem to já, komu je na hřišti vždycky zima,“ říká s úsměvem jedna z maminek. „Jsou pořád venku a mají prostor k tvořivosti,“ oceňuje Petra Berkovičová, další z maminek.

Jedinou komplikací bývá pro české lesní školky zajištění obědů. Řeší to různě. Někde mají stravování v klasických školách, jinde se jídlo dováží. Rodiče platí zhruba 100 až 350 korun za den. V současnosti u nás funguje 31 podobných klubů a vznikají další.

autor: luh
Spustit audio