Landovský: Generální tajemník je hromosvodem NATO. Schopnost Rutteho jednat s Trumpem je výhodou

8. červenec 2024

Generální tajemník Severoatlantické aliance musí umět čelit všem tlakům a rychle reagovat na nenadálé situace. Jensi Stoltenbergovi se to podle velvyslance Česka při NATO Jakuba Landovského dařilo. „Doufám, že Mark Rutte v tom bude minimálně stejně úspěšný jako Stoltenberg,“ říká Landovský před odletem na summit NATO, který začne ve středu ve Washingtonu.

O volbě Rutteho jako nového generálního tajemníka už členské státy rozhodly v červnu. Lídři 32 států aliance nyní ve Washingtonu rozhodnutí formálně potvrdí.

Čtěte také

Nový šéf NATO musí podle Landovského umět vyjít s americkou administrativou, ať už se příštím prezidentem USA stane kdokoli. To, že Rutte v minulosti ukázal schopnost domluvit se i s Donaldem Trumpem, je podle velvyslance výhodou.

„Generální tajemník je často hromosvodem všech aliančních tlaků. A je dobré, když má v dobrém slova smyslu hroší kůži a dokáže v kritických momentech zachovat chladnou hlavu a jednat ve prospěch zájmů celé aliance, a ne třeba jen ve prospěch parciálních zájmů některých spojenců,“ vysvětluje Landovský.

Víc prostoru pro slabší hráče

Od nového šéfa NATO Landovský také očekává, že se zasadí o vyrovnanější zastoupení členských států na vysokých pozicích v alianci. „Česká republika a mnoho dalších spojenců zatím nedosáhla na rovné geografické zastoupení v rámci aliance. Doufáme, že se podaří zvýšit počet zemí, které mají podíl na těch nejvyšších aliančních funkcích,“ naznačuje Landovský.

Jakub Landovský, velvyslanec Česka při NATO

Summit podle velvyslance přinese nové závazky v pomoci Ukrajině, zejména v oblasti protivzdušné obrany. Alianční lídři také schválí přesun organizace pomoci z USA do Evropy. To by podle Landovského mělo přinést předvídatelnější pomoc a zlepšit plánování.

Bude se Evropa moci na USA spolehnout i v případě, že prezidentské volby vyhraje Donald Trump? Nebude ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odjíždět z Washingtonu zklamaný? A může generální tajemník NATO jezdit do práce na kole? Poslechněte si nejnovější Bruselské chlebíčky.

autoři: Zdeňka Trachtová , and
Spustit audio

Související