KSČM chce nižší rozpočet pro armádu. Americké vrtulníky mohou počkat, tvrdí Jiří Dolejš

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ušetřené peníze by se podle komunistů mohly „zaparkovat“ do rezervy pro krizovou situaci, pro případ, že se během roku přihodí něco mimořádného.

Komunisté chtějí rozpočet armády na příští rok snížit o 10 miliard oproti vládnímu návrhu. „Naši voliči vnímají, že přidávat armádě peníze navíc v krizových letech není to pravé ořechové, že budou chybět například ve zdravotnictví,“ vysvětluje Jiří Dolejš z KSČM, člen rozpočtového výboru.

Podle komunistů roste rozpočet ministerstva obrany už několik let. Jde přitom o dlouhodobou strategii až do roku 2035, s níž už armáda počítá. „Trend růstu by mohl být z důvodů krize přerušen, takovou krizi nikdo nemohl předvídat. Navyšování rozpočtu jsme kritizovali už dříve, pro příští rok jde ale hlavně o pragmatickou věc – o kolizi s krizovým rozpočtem a s propadem ekonomiky,“ tvrdí Dolejš.

Konkrétní projekty Armády ČR podle komunistů v současné situaci mohou počkat. „Jsou tam návrhy na nakoupení amerických vrtulníků, je tam artilerie, je tam obrněná technika,“ vypočítává. „Jsou to zahraniční dodavatelé, klidně mohou rok počkat, protože sami mají také nepochybně ekonomické potíže a měli by mít pochopení.“

Americké vrtulníky mohou počkat, to je názor našich odborníků.
Jiří Dolejš

Ušetřené peníze by se podle komunistů mohly „zaparkovat“ do rezervy pro krizovou situaci, pro případ, že se během roku přihodí něco mimořádného. „V tuto chvíli je návrh rozpočtu v nejisté situace, ekonomické prognózy se mohou zhoršovat a druhá vlna může být horší, než bychom chtěli. To všechno může vést k tomu, že by už schválený rozpočet byl v příštím roce novelizován, stejně jako byl ten letošní,“ upozorňuje Dolejš.

Je fér brát armádě peníze ve chvíli, kdy armáda permanentně pomáhá se zvládáním pandemie? U koho budou komunisté pro svůj návrh hledat podporu? A pokud je vládní koalice nevyslyší, budou uvažovat o ukončení tolerance vlády? Poslechněte si celý rozhovor s Jiřím Dolejšem. 

autoři: Vladimír Kroc , als
Spustit audio

Související