Kouření je dětská nemoc, říká Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku

Už devítileté děti v Česku začínají kouřit – ukázal to průzkum Univerzity Karlovy. Evu Králíkovou, vedoucí Centra pro závislé na tabáku, to nepřekvapuje. „Tabákové firmy dobře vědí, že své zákazníky do závislosti musí získat dřív, než dostanou rozum,“ říká v rozhovoru s Helenou Šulcovou.

Sedm procent českých školáků, který je kolem deseti let, už prý má zkušenosti s kouřením. Faktorů, které na to mají vliv, je podle Evy Králíkové víc, na prvním místě vzor rodičů, především pak matky. Svou roli však hraje nejen rodina, ale i společnost.

Jak Eva Králíková upozorňuje, například v New Yorku koupíte krabičku cigaret v přepočtu za 300 korun, u nás je to řádově méně. A to není všechno. „V řadě zemí Unie a Spojených států existují zákony, které zakazují kouření v domácnosti, kde žije dítě do 18 let,“ upozorňuje Eva Králíková.

Čtěte také

Zároveň upozorňuje na zajímavý paradox. „Tabákové firmy se snaží vzbudit dojem, že kouření je dospělé rozhodnutí, ve skutečnosti to je dětská nemoc. Dospělí kouřit nezačnou,“ je přesvědčena.

Co si Eva Králíková myslí o povinném zavedení nekuřáckých restaurací? Jak naše zdraví ovlivňuje pasivní kouření? A za jak dlouho si člověk vybuduje závislost na tabáku?

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , als
Spustit audio