Koronaviru navzdory II

Divadelníci: „Nejtěžší je nejistota. Když teče do bot, poznávají se charaktery“

Předchozí díl
Následující díl

Muzea, výstavy, galerie a divadla jsou stále na základě vládních opatření proti šíření koronaviru zavřená. Loni, když svět zasáhla pandemie koronaviru, chtělo pardubické Divadlo Exil oslavit 20 let své existence. Za tu dobu amatérský soubor uvedl více než sto premiér, byli v něm stovky herců. Jenže během jubilejní sezony přišla omezení při pandemii koronaviru a divadlo je v podstatě od loňského března prázdné. Na jaké příspěvky mají umělci nárok?

Ministerstvo kultury začátkem února vyhlásilo třetí výzvu dotačního programu COVID kultura pro OSVČ. O jednorázovou podporu ve výši 60 tisíc korun můžou žádat jednotlivci v uměleckých a umělecko-technických profesích, na které nejvíce dopadla omezení přijatá vládou.

Muvlčí resortu Michalea Lagronová připomíná, že program se spouští v pondělí, kdy budou moci všichni žadatelé moci podávat žádosti.

Podobné parametry ale měl program COVID kultura II, který běžel do konce prosince. „Tento třetí program se rozšířil o další profese, takže předpokládáme, že zájem bude velký už jenom z toho důvodu, že restriktivní opatření stále pokračují a podle všeho budou pokračovat dál,“ dodává mluvčí.

V programu COVID kultura III můžou lidé žádat o jednorázovovou podporu 60 tisíc korun. „Je to jednotná částka, kterou žadatelé dostanou po splnění určitých podmínek," říká Lagronová.

Podpora pro audiovizi

Jako doplňkový program plánuje resort kultury vyhlásit výzvu pro audiovizi, která bude rozdělaná jak na firmy, tak pro OSVČ podnikající v audiovizi. „Je to samostatná výzva, kterou bude administrovat Státní fond kinematografie,“ přibližuje Lagronová s tím, že pro tuto část výzvy je alokováno asi 200 milionů korun. 

Do konce února by měla být také vyhlášena výzva pro subjekty, které podnikají v kultuře, čímž se podle mluvčí završí celý program COVID kultura III.

Spustit audio

Související