Koronafokus: Na prázdniny k moři

Na dovolenou do karantény? Nezapomeňte na cestovní pojištění

18. červen 2021
Předchozí díl
Následující díl

I letošní léto je ve znamení protikoronavirových opatření. A i když u nás epidemie už několik týdnů slábne, může pandemie cestu za odpočinkem stále nepříjemně ovlivnit. Co v takových případech dělat? A kdy má člověk nárok na vrácení peněz za dovolenou zrušenou kvůli covidu?

Když nemáme sjednané cestovní pojištění, tak zájezd s největší pravděpodobností propadne. Teoreticky existuje ještě možnost ho přepsat třeba na někoho jiného. Podle Asociace cestovních kanceláři to na poslední chvíli lze většinou udělat, ale jen u zájezdů autobusem nebo vlastním autem.

Čtěte také

Při výběru pojištění je si potřeba dát pozor na to, jestli kryje i léčebné výlohy a další výdaje spojené právě s onemocněním covid-19. Týká se to i cestovních pojištění v rámci platebních karet.

„Některé pojišťovny upravily své produkty tak, aby vycházely vstříc klientům při cestování do zahraničí při pandemické době,“ vysvětluje Veronika Nová z České asociace pojišťoven.

A co se stane v případě, když budu muset na dovolené do karantény nebo izolace? V některých zemích člověk musí do karanténního hotelu, někde mají v hotelech vyhrazené karanténní bloky.

Za ubytování ale v tu chvíli platí cestovatel. I na to je tedy potřeba myslet a buď mít uzavřené pojištění, které se právě na takové situace vztahuje, případně s sebou mít větší finanční rezervu.

autoři: Ondřej Vaňura , prh
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.