Koronafokus: Na prázdniny k moři

Na dovolenou s dětmi: Itálie vyžaduje test i u malých dětí, ve Španělsku stačí registrace

Negativní test na koronavirus, očkování nebo potvrzení o prodělání covidu jsou standardními podmínkami pro vstup do většiny zemí. Pro dětské cestovatele ovšem často platí jiná pravidla. „Záleží hlavně na věku dítěte. Pak se buď podmínkám vstupu a pobytu vyhne, nebo bude potřebovat negativní test, v některých zemích i registrační formulář,“ říká domácí reportérka Zuzana Machálková.

Žádný test ani formulář děti od včerejška nepotřebují pro cestu do Bulharska. Další přímořské destinace se liší stupni vyžadované přípravy. „Při cestě do Chorvatska se veškerým dokladům o bezinfekčnosti vyhnou děti mladší 12 let, stejně tak do Španělska. Například v Itálii je ta věková hranice jen na dvou letech, to platí i pro Sardinii. Starší děti už musí mít negativní test, a to PCR nebo antigenní, samotesty nestačí,“ upozorňuje Machálková.

Zmíněné Španělsko například vyžaduje namísto testu po dětech registraci. „Tam sice nemusí mít žádné potvrzení o testu, prodělání onemocnění ani očkování, ale potřebují QR kód, který vygeneruje právě registrační formulář,“ doplňuje Machálková. Pro pravidla platná pro jednotlivé země dále odkazuje na web ministerstva zahraničí.

Čtěte také

Mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy zařadilo ministerstvo Egypt. „Cesty do takových zemí resort doporučuje jen opravdu nezbytných případech, mezi které dovolená nepatří. Pokud někdo ale závažný důvod má, může ho zajímat, že bezinfekčnost nemusí prokazovat děti do šesti let. Každý cestující ale musí hned po příletu vyplnit prohlášení s osobními údaji,“ uzavírá.

Spustit audio