Koronafokus: Na prázdniny k moři
Nákaza koronavirem na dovolené se může prodražit. Pomůže pojištění nebo finanční rezerva
Pokud se v příštích dnech nebo týdnech chystáte na dovolenou do zahraničí, mohlo by vás zajímat, na co všechno byste si měli dát pozor. Kromě náhlé změny pravidel pro vstup a pobyt v dané zemi se totiž cestovatelům může stát, že se v cizině nakazí koronavirem.
V některých destinacích stále platí, že po příjezdu musí cestovatel nastoupit do povinné karantény. V praxi to funguje tak, že si jednotlivé země samy určují, jestli člověk může strávit karanténu ve vlastním ubytování, nebo jestli ho příslušné úřady pošlou do hotelu, který je určený právě pro cizince v preventivní karanténě. Karanténu do dalšího PCR testu nesmějí opouštět, náklady na celou dobu si člověk hradí sám.
Informace o aktuálních podmínkách vstupu a pobytu do jednotlivých zemí najdete na webu ministerstva zahraničí. Otázky můžete směřovat také na ambasády jednotlivých zemí nebo na informační linku českého resortu zahraničí, a to na čísle 222 264 222.
Buďte připraveni na nečekané výdaje
Pokud se cestovatel koronavirem nakazí až v průběhu pobytu v zahraničí, měl by to nejprve nahlásit místním úřadům. Opět platí, že nesmí opustit místo, kde je ubytovaný. Zůstat tam s ním musí i lidé, se kterými je na dovolené. V případě, že na daném místě cestovatel z nějakého důvodu zůstat nemůže, místní úřady ho přesunou do jiného zařízení.
Náklady si cestovatelé opět platí sami, podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže to ale může vyřešit vhodné cestovní pojištění. „Karanténa může trvat třeba deset dnů. Zaplatit si musíte ubytování, testy, změnu letenky… V případě, že jste pojištění, to všechno uhradí pojišťovna,“ radí.
Taky ministerstvo zdravotnictví proto doporučuje buď pojištění, nebo dostatečnou finanční rezervu pro případ, že by se cestovateli pobyt v zahraničí nechtěně prodloužil.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.