Koronafokus: Na prázdniny k moři

Na dovolenou vlakem, autem či autobusem: Momentálně se vyhněte Slovinsku, radí dopravní expert

Chorvatsko, Itálie, Rakousko a Slovensko patří mezi destinace, kam Češi nejčastěji vyrážejí na dovolenou pozemními dopravními prostředky. Jaká pravidla platí pro cestování autobusem či vlakem? „Cestující by měl mít po celou dobu nasazený respirátor. Sundat ho může jen pokud se chce najíst nebo napít,“ vysvětluje motoristický expert Luděk Hubáček.

České dráhy obnovují noční autobus na Slovensko, RegioJet přímý spoj do Chorvatska, další linky přidává autobusový dopravce FlixBus. Alternativou je cesta autem. Luděk Hubáček ovšem připomíná, že na kterékoli hranici může cestující zdržet kontrola potvrzení o bezinfekčnosti.

Čtěte také

„Kdo se vrací z většiny nejoblíbenějších dovolenkových destinací autem, řeší test na covid až po příjezdu do Česka. Musí to ovšem stihnout do pěti dnů po návratu. Jenže pokud pak cestuje veřejnou hromadnou dopravou, potřebuje test už v zemi, ze které odjíždí,“ upozorňuje Hubáček.

Na cestu do Chorvatska doporučuje vyhnout se Slovinsku, kde je podle cestovatelského semaforu vyšší riziko nákazy i tvořících se kolon. „Aktuálně je tak asi nejvhodnější volit trasu přes Slovensko a Maďarsko, které na rozdíl od Slovinska patří mezi země se středním rizikem nákazy. Zároveň bývá tato cesta i klidnější,“ uzavírá.

autoři: Barbora Kladivová , jkh
Spustit audio