Koronafokus: Na prázdniny k moři

Na dovolenou letadlem. Co všechno musíte zařídit, než se v časech pandemie vydáte na letiště?

Kromě plavek, cestovního pasu a pojištění byste si s sebou na dovolenou měli letos zabalit také testy na koronavirus a vyplnit příjezdové formuláře dané země. Na co byste si před odletem měli dát pozor, na co nezapomenout a kde všechny důležité informace hledat?

Před odletem byste neměli zapomenout hned na několik věcí. První z nich jsou testy na koronavirus, které je potřeba mít už před odletem, a to staré nanejvýš 72 hodin. Pravidla se ale liší podle jednotlivých zemí.

Informace o podmínkách pro vstup do jednotlivých zemí jsou k dispozici na webu ministerstva zahraničí.

Zapomenout byste neměli ani na vyplnění internetových příjezdových formulářů do země. Ty jsou většinou v angličtině a vkládají se do nich kromě informací o letu a ubytování i výsledky testu na koronavirus. Pak cestovatelé obdrží QR kód, kterým se prokazují na letišti.

Do letadla s respirátorem

Myslete i na to, že odbavení v dnešní době zabere více času, přijeďte proto na letiště včas – dvě až tři hodiny před odletem. S sebou mějte v dostatečném množství respirátory třídy FFP2, hodit se vám budou i v dovolenkových destinacích.

Čtěte také

A jak je to přímo na palubách letadel? „Někteří dopravci vyžadují pouze respirátory, v jiných případech i jednorázové chirurgické roušky. Veškeré informace o pravidlech na palubě cestující najdou vždy na webových stránkách dané aerolinky. Požadavky na doložení negativního výsledku testu, případně požadavek na případnou karanténu, se liší dle jednotlivých destinací,“ říká mluvčí Letiště Václava Havla Praha Klára Divíšková.

Po návratu na test?

Záleží na tom, z jaké země se vracíte, jestli jste prodělali covid nebo zda už máte po očkování. U zemí s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy je nutné počítat s tím, že až do předložení negativního testu musíte zůstat v izolaci. Všechna pravidla přitom platí bez ohledu na to, jestli cestujete s cestovní kanceláří, nebo si vše zařizujete sami.

autoři: Barbora Kladivová , als
Spustit audio