Kontrola nejvyšší české větrné elektrárny znamená cestu do 120 metrů. Pro servismana nejlepší práci na světě

8. říjen 2022

V Česku je přes 200 větrných elektráren. Jak vyplývá z údajů České společnosti pro větrnou energii, rozmístěné jsou napříč republikou a mají různé vlastníky. Ti se o ně musí pravidelně starat. Ta vůbec nejvyšší z nich stojí u obce Vítězná v Podkrkonoší. Její údržba se dá přirovnat k servisu auta.

Petr Hradil je vedoucím provozu firmy Eldaco, která před lety tuto větrnou elektrárnu Vítězná na Trutnovsku postavila: „Stejně jako o auto se člověk musí starat o elektrárnu, aby fungovala spolehlivě,“ nabízí přirovnání Hradil.

Nasazujeme si helmu, oblékáme rukavice. Střed rotoru je ve výšce 119 metrů a s lopatkami to pak dělá 175 metrů.

Pracovat v obloze

Jsme v útrobách, už úplně dole. Vlezli jsme spolu do velmi stísněného výtahu a pojedeme nahoru. Tam to trvá několik minut do takzvané gondoly, samého srdce větrné elektrárny nakonec musíte po dvou žebřících.

Po střeše teď leze Andreas Wieder a kontroluje chlazení elektrárny: „Máme nádherný výhled a dobré počasí. Víte, tohle je podle mě jedna z nejlepších prací na světě. Ale pojďme dovnitř, zkontrolovat turbínu.”

Andreas Wieder leze po střeše a kontroluje chlazení elektrárny

Lezeme tedy zpátky do gondoly, což je menší místnost, ve které se dá po stranách chodit, uprostřed jsou součástky, včetně generátoru. Andreas je německý inženýr. Větrným elektrárnám se věnuje skoro 30 let a servisuje je v různých zemích.

Dobrá péče prodlužuje životnost

Tady na dohled od Krkonoš dělá velkou prohlídku. Ukazuje na modrý válec, a jak mi říká, je to převodovka: „V tomto případě máme turbínu s převodovkou. A my se do ní musíme podívat. Úplně nejdříve ale uděláme měření vibrací. Poté převodovku otevřeme a zkontrolujeme například ozubená kola, ložiska a tak podobně. Na to máme endoskop.“

Endoskop je kamerka na dvoumetrovém vlákně, díky které se technici detailně podívají do úplných útrob součástek.

„To se bude postupně montážním otvorem strkat dovnitř převodovky a technik se bude dívat na jednotlivá kola, ze kterých se převodovka skládá, zjistí, v jakém jsou stavu. Zkontroluje také zuby, především jejich povrch, protože někdy se stane, že začnou korodovat. Mají náznak povrchového poškození. Ze zprávy a výsledků se dozvíme, jestli už je to na výměnu,“ doplňuje Petr Hradil.

Zodpovědnost za kontroly elektráren mají držitelé licence. Životnost větrných elektráren je 20 až 25 let. Podle Štěpána Chalupy, místopředsedy České společnosti pro větrnou energii, to ale může to být i více. Je nutné se o ně dobře starat.

Německo, kde s nimi mají delší zkušenost, ale ty, kterým končí životnost, deinstalují, protože se nevyplatí ekonomicky. Nové mají vyšší jednotkový výkon a je efektivnější.

Dříve začínal výkon na stovkách kWh, dneska jsou to jednotky MWh, 3-5 MWh, i větší, což je velký posun.

Kromě zvyšování jednotkové výkonu, dochází ke zvětšování technologie, tj. zvyšování výšky samotné věže a prodlužování listů, tzn. zvětšování průměru rotoru, čímž se využívá síla většího objemu proudění vzduchu, a to znamená více energie. Tím se zvyšuje využitelnost instalovaného výkonu. Dnes nárůst až na 30 % využitelnosti i v ČR.

Zkušeností provozu a výroby došlo ke zjištění, jak se přizpůsobit terénu, třeba v ČR jsou to třeba technologie pro oblasti s nižší rychlostí větru.

Kontroly jsou pravidelné

Vidíme senzory přichycené magnety na převodovku, ty vedou do přístroje a všechno se v tu chvíli analyzuje: „Ano, jsou specifikované body, kam to dát, elektrárna se spustí a čidlo vyhodnotí zákmity, a to se porovnává s tím, co by teoreticky tento typ elektrárny a převodovky měl dělat, jak se má chovat standardně. A když tam bude nějaká anomálie, tak se to objeví jako odchylka.“

Technik Andreas Wieder je u ovládacího panelu elektrárny a připravuje se na testovací zapnutí.

Tato větrná elektrárna Vítězná ročně vyrobí elektřinu pro zhruba 1400 domácností. Tato velká kontrola se opakuje každých 5 let, běžné kontroly jsou o dost častější.

autoři: Ondřej Vaňura , aka
Spustit audio

Související