Konec spalovacích motorů? Elektroauto si budou moci dovolit i v Bruntále, věří vládní zmocněnec

31. říjen 2022

České předsednictví má na kontě první velký vyjednavačský úspěch v klimatické politice EU. Dohodlo finální podobu postupného ukončení prodeje nových aut se spalovacími motory po roce 2035. „V Česku se to často překládá, jako že odteď už budou jenom elektromobily a nic jiného. Tak tak to ale není,“ upozorňuje v nové epizodě Bruselských chlebíčků poradce ministryně životního prostředí Ladislav Miko. Dá se očekávat, že elektromobily postupně výrazně zlevní, předpovídá.

Ladislav Miko se po dlouholetém působení na vlivných místech v Evropské komisi stal vládním zmocněncem pro vyjednávání v oblasti biodiverzity. S rozvojem elektromobily se podle něj do cen promítat takzvané úspory z rozsahu.

S vládním zmocněncem Ladislavem Mikem se autoři podcastu spojili přes videokonferenci

„V momentě, kdy se nějaký výrobek dostává do masové výroby, se jednotková cena snižuje. Když vyrábíte víc, pak je každý jednotlivý výrobek mnohem levnější, než když vyrábíte míň,“ vysvětluje.

Elektroauta i v Bruntálu

Současně se výroba a provoz aut se spalovacími motory kvůli přísnějším emisním standardům a rostoucím cenám paliv prodražuje. Ve výsledku se tak dá očekávat, že se elektromobily postupně stanou levnější alternativou, která bude dosažitelná třeba i pro obyvatele Bruntálu.

„Už dnes se cenová hladina sériově vyráběných elektromobilů pokud je nekupujete jako nové, ale třeba po dvou letech užívání – stává cenově srovnatelnou s auty se spalovacími motory,“ upozorňuje Miko. Existuje proto předpoklad, že elektroauta budou ještě před rokem 2035 dosažitelná pro běžného občana.“

Čtěte také

Proč je chybná rozšířená interpretace, že se chystá úplný zákaz prodeje aut se spalovacími motory? Jak velkou šanci mají syntetická paliva a u kterých návrhů z klimatického balíčku Česko nejspíš ještě vyjedná finální kompromis? A jaký dopad podle Mika může mít výměna na postu ministra životního prostředí v polovině českého předsednictví?

Zakousněte se do nejčerstvější porce Bruselských chlebíčků.

autoři: Zdeňka Trachtová , Viktor Daněk , Filip Nerad , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související