Fialův přítel na telefonu: Nelze válčit na ukrajinské i klimatické frontě zároveň. Klima musí ustoupit

24. říjen 2022

Kvůli tlaku na dosažení Zelené dohody zapomněla Evropská unie na budování energetické bezpečnosti. Myslí si to alespoň poradce premiéra Petra Fialy Ondřej Krutílek, který je sám členem ODS a zároveň pracuje jako asistent europoslance Alexandra Vondry. V podcastu Bruselské chlebíčky říká, že klimatická politika Evropské unie není příčinou současné energetické krize, ale ani nepomáhá jejímu řešení.

Evropská unie by podle Krutílka v současné krizové situaci měla minimálně na čas ustoupit od prosazování opatření v rámci Green Dealu.

Čtěte také

„Vedli jsme svatý boj s CO², nedívali jsme se nalevo napravo. A úplně jsme zapomněli, že je třeba brát v potaz, že to taky musí někdo zrealizovat a že to bude mít velký dopad na lidi z nízkopříjmových skupin,“ vysvětluje premiérův poradce.

„Vyplní Putin dobře formulář?“

A zároveň vyjadřuje pochybnosti o smyslu uhlíkového cla, jehož zavedení je součástí klimatického balíčku. „Trochu se obávám, že to fungovat nebude. Protože těmi hlavními, kteří mají být takzvaným CBAM zasaženi, jsou Rusko a Čína, pokud si dobře pamatuji. A budeme věřit Putinovi, že vyplní dobře formulář? Já nevím,“ krčí rameny

Jak by tedy podle Ondřeje Krutílka měla Evropská unie bojovat s klimatickou změnou? A jak v praxi vypadá práce premiérova poradce? Poslechněte si novou epizodu Bruselských chlebíčků.

Autoři podcastu Filip Nerad, Viktor Daněk a Zdeňka Trachtová
autoři: Zdeňka Trachtová , Viktor Daněk , Filip Nerad | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio