Konec podpory pro ukrajinské uprchlíky? „Budou muset začít od nuly,“ kritizuje šéfka Migračního konsorcia
Vláda by už dnes mohla rozhodovat o příspěvku na bydlení pro ukrajinské uprchlíky. Pravidla se budou měnit od začátku července. A týká se to i humanitární dávky. Změny kritizuje Andrea Krchová, ředitelka Migračního konsorcia, které sdružuje organizace pomáhající uprchlíkům. „Mnoho uprchlíků se dostane do příjmové chudoby, mnozí z nich se potýkají s tím, že humanitární dávka je pro ně záchytným bodem,“ říká.
Čtěte také
Od července se ruší takzvaný solidární příspěvek. Ten dostávaly domácnosti, které uprchlíky ubytovávaly. Bezplatné ubytování například v hotelích bude už jen pro nově příchozí a zranitelné skupiny, hlavně seniory a děti.
Uprchlíci ale budou moct v humanitární dávce dostat i peníze na zaplacení nájmu. Základní částka této dávky se bude lišit podle toho, jestli je určená pro děti, pro lidi se zdravotním postižením, nebo pro dospělé. Částky se pohybují zhruba od 3 do 7 tisíc korun měsíčně. K tomuto základu se pak ještě připočítá právě podpora na bydlení. Ta může být až 3 tisíce korun.
Zhorší se situace ukrajinských uprchlíků? Poslechněte si rozhovor s ředitelkou Migračního centra Andreou Krchovou.
Související
-
Člověk v tísni: Uprchlíci teď potřebují poradenství, finance by měly cílit na zranitelné skupiny
Od začátku války na Ukrajině získalo česká humanitární víza přes 400 000 Ukrajinců. Část se vrátila, část si našla práci. Zranitelné skupiny ale stále potřebují pomoci.
-
Bachmut zřejmě padne, snad tam Ukrajinci nemají to nejlepší, doufá analytik
Bitva o Bachmut. Jak moc je klíčový? Co se tam odehrává? Budou Ukrajinci bránit město do posledního muže? Anebo se z Bachmutu stane město duchů?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.