Člověk v tísni: Uprchlíci teď potřebují poradenství, finance by měly cílit na zranitelné skupiny

24. listopad 2022

Válka na Ukrajině trvá už tři čtvrtě roku. Humanitární víza od té doby dostalo v Česku přes 400 tisíc Ukrajinců, část z nich už se vrátila zpátky. Práci sehnalo 98 tisíc uprchlíků. „Jsou tu zranitelné skupiny – maminky s malými dětmi nebo lidé se zdravotním postižením, velmi špatně se umisťují na trh práce, takže potřebují nějaký přístup k financím,“ vysvětuje Zuzana Ramajzlová, z organizace Člověk v tísni. Jak je možné pomoci a co je nejvíce potřeba? Poslechněte si rozhovor.

Kolik lidí z Ukrajiny teď stále potřebuje vaši pomoc?

Jedná se o tisíce lidí, kteří se obracejí na nás nebo na organizace, které poskytují podobnou pomoc. V říjnu jsme například poskytli pomoc různými způsoby zhruba přes tři a půl tisíci lidem. Byly to jednorázové konzultace i dlouhodobá spolupráce. Stejně to bylo v září. Tuto pomoc poskytujeme asi v sedmi regionech anebo mohou lidé volat na naši helplinku.

S čím konkrétně pomáháte? Co nejvíc potřebují?

Od materiální a finanční pomoci, která byla potřebná zejména na začátku, se to výrazně posunulo k poradenství. Pomáháme s přístupem k sociálním dávkám, zdravotnímu pojištění, pokud lidé potřebují registrovat na úřady práce, problémy s bydlením...

Čtěte také

Jsou tu zranitelné skupiny jako maminky s malými dětmi nebo lidé s nějakým zdravotním postižením, a ti se opravdu velmi špatně umisťují na trh práce, takže potřebují nějaký přístup k financím, aby tady mohli být.

Kde teď nejčastěji bydlí uprchlíci, kteří nenašli vlastní bydlení?

Pokud nemají finanční příjem takový, aby mohli bydlet ve vlastním nebo v pronájmu, bydlí v solidárních domácnostech, které nadále dostávají solidární příspěvek, ale velká část – 70 tisíc lidí – bydlí v objektech hromadného ubytování.

Tam mají podle navrhované legislativy garantovaný pobyt do března. Máme obavy, co bude potom, třeba od dubna příštího roku.

S čím mohou pomoct Češi? Máte například zájem o nějaké věci, případně pokračují sbírky nebo nábory dobrovolníků?

Pokud by lidé chtěli pomoci, mohou nadále přispívat na sbírku SOS Ukrajina Člověka v tísni. A pokud by chtěli pomoci vlastními silami, aktuálně hledáme dobrovolníky na on-line doučování dětí ukrajinských uprchlíků.

Čtěte také

Pomáháte uprchlíkům třeba i s tím, aby se nestali oběťmi různých pracovních agentur, které jim nabízí práci za neférových podmínek?

Ano, i s tímto se potkáváme a pomáháme, aktuálně se to stalo velkým tématem. Problémy spojené s pracovním zneužíváním, propojováním ubytoven a pracovních agentur. I s tím se mohou uprchlíci na Člověka v tísni obrátit.

Pomáháte také přímo na Ukrajině. S čím konkrétně? A máte nějaké zprávy, že před zimou chtějí Ukrajinu opouštět další lidé?

Na Ukrajině pomáháme na mnoha místech, zejména se zajištěním bydlení nebo s rekonstrukcí škol. Zprávy o další vlně uprchlíků nemáme, ale samozřejmě s tím počítáme a je to pravděpodobná situace.

autoři: Petr Král , agf
Spustit audio

Související