Komorous: Počet extremistů v Česku nenarůstá
Množství evidovaných extremistických trestných činů se loni zvýšilo o pětinu. Podle ministerstva vnitra za tím ale stojí efektivnější práce policie při odhalování této kriminality.
Podle zprávy ministerstva o problematice extremismu v roce 2009 stoupl počet lidí obviněných v souvislosti s extremismem loni v Česku oproti roku předchozímu o polovinu.
Aktivity extremistů podle aktuální zprávy BIS v současné době nepředstavují reálnou hrozbu bezprostředního ohrožení demokratických základů ČR. V Ranním interwiev Radiožurnálu to také potvrdil první náměstek ministra vnitra Jiří Komorous. „Řekl bych, že ta situace není dramatická. Ten počet extremistů nenarůstá,“ uvedl.
V posledním roce podle něj došlo k počtu zaevidovaných trestných činů s extremistickým podtextem, který se zvýšil cca o 22 procent. „Například počet stíhaných osob oproti roku 2008, kdy to bylo 195, stoupl na 293 osob v roce 2009. Já v tom vidím především zintenzivnění a dobrou práci Policie ČR,“ řekl Komorous.
Co se týče počtu lidí, kteří se v Česku hlásí k extremistům, řádově se podle Komorouse jedná o stovky lidí. „Jsou tam i velice nebezpečné segmenty. Konkrétně jsou to příslušníci neregistrovaných uskupení, jako je Národní odpor, Autonomní nacionalisté a další skupiny. Ale to už spadá do segmentu utajovaných skutečností,“ uvedl.
Sofistikovanější systém činnosti extremistů
Ve zprávě BIS se uvádí i to, že členové extremistických hnutí začínají více využívat sociální sítě. Také podle Komorouse je systém činnosti extremistů propracovanější.
„Vidíme tam větší prvky zpravodajské činnosti, konspirace, utajeného spojení či využívání sociálních sítí. Policie na to reaguje protiopatřeními technické povahy. Je to komplikovanější, ale i tam jsme už učinili potřebné kroky kupředu,“ dodal.
V minulém roce veřejnost znepokojily zprávy o výcvikových kempech, kde si extrémisté měli nacvičovat třeba únosy nebo útoky. Podle Komorouse má ale policie tyto záležitosti pod kontrolou a nebezpečí, že by se staly realitou, nehrozí. „Nicméně do budoucna nemůžeme takovouto věc vyloučit, nebo ji podceňovat,“ řekl.
Větší důraz na prevenci
Do budoucna se chce ministerstvo vnitra v boji proti extremismu zaměřit především na prevenci. Během několika dnů má vzniknout speciální telefonní linka, na které bude možné informovat o aktivitách radikálů na internetu.
Rozšířit se má taky projekt zapojující do celého systému i obyvatele tak zvaných rizikových oblastí - například romské spolupracovníky. V Ozvěnách dne to potvrdil ministr vnitra Martin Pecina.
„My musíme mezi těmito skupinami, zejména mezi Romy, hledat jejich přirozené lídry. Nemá smysl mít vyškoleného romského koordinátora, kterého prostě to prostředí nepřijme.“
„Udělali jsme takovou zkušenost, že jsme skutečně vybrali lidi, které si oni sami vytipovali, a oni pomáhají Policii ČR a ta jejich pomoc je velmi účinná. Znají problémy té lokality, vědí, kde se třeba pohybují dealeři drog, kde se páchá kriminalita, a proto tento způsob zvládnutí těch problémů v těchto lokalitách se nám zdá jako nejúčinnější,“ uvedl Pecina.