Kliknete a do půl hodiny můžete jít na test. V Praze už se kvůli koronaviru fronty nedělají, pomohl jednoduchý web

3. prosinec 2020

Potřebujete se nechat otestovat na koronavirus, ale nevíte, kde jsou nejmenší fronty? V Praze tento problém vyřešil web covid.praha.eu. Díky němu se doba čekání na otestování snížila na minimum – stačí si vybrat, jestli máte žádanku, nebo jste samoplátce a kolik za test chcete zaplatit, a web vám už nabídne místa s nejbližšími volnými termíny. 

„Například Václavské náměstí je poměrně specifické. 50 % testovaných osob tu tvoří cizinci, pro ně bylo toto místo zřízeno,“ říká Michal Mikšík, mluvčí společnosti GHC Genetics. Ta pro pražský magistrát provádí odběry na celkem pěti místech. A právě na Václavském náměstí se začátkem druhé vlny pandemie koronaviru tvořily často až hodinové fronty. 

Právě proto Praha spustila svůj rezervační web covid.praha.eu. „Potřebovali nástroj, který jim umožní sledovat fronty a rozprostírat je v čase,“ vysvětluje Benedikt Kotmel ze společnosti Operátor ICT, která web pro Prahu vyvinula. 

Situace s dostupností testů se v Praze obecně zlepšila, protože mimo jiné přibylo odběrových míst. I díky webu se teď ale téměř nikde na testy nečeká. „Když jsme web spouštěli, byla nejbližší možná rezervace až za tři dny. Dnes najdete volnou rezervaci ihned, do půl hodiny můžete jít někam na test.“

Čtěte také

Přehled o situaci v Praze

Praha za web dostala speciální cenu za covidový projekt pracující s otevřenými daty od Nadace OSF. Díky údajům ze systému navíc bude mít magistrát dál přehled o šíření koronaviru. „Máme on-line přehled o tom, jak se situace ve městě vyvíjí. Je to mnohem rychlejší než běžné výsledky testů, které chodí s několikadenním zpožděním,“ upozorňuje pražský primátor Zdeněk Hřib z Pirátské strany. 

O několik dní dřív než Praha spustila svůj web covtest.cz s dostupnými termíny na testování po celé republice i společnost Satori IT Consulting. Web funguje na stejném principu jako ten pražský – systém v několikaminutovém intervalu posílá dotazy do rezervačních systémů jednotlivých odběrových míst a data z nich takzvaně „scrapuje“. Na podobném principu fungují třeba vyhledávače levných letenek. 

Weby čekají další vylepšení

I díky reportáži Radiožurnálu ze začátku října se pak tvůrci obou webů propojili. Covtest.cz teď proto poskytuje pražskému webu data z odběrových míst ve Středočeském kraji. „Když si navíc na covtest.cz zadáte adresu, web vám sám podle adresy vyhledá nejbližší odběrová místa a ukáže, kam je pro vás nejvýhodnější jít,“ říká Michal Doubek, jeden z tvůrců covtest.cz.

Na covid.praha.eu by zase v závislosti na rozhodnutí vlády podle primátora Zdeňka Hřiba mohla přibýt možnost vybírat si i místa, kde provádějí antigenní testy. 

autoři: Vojtěch Koval , als
Spustit audio

Související