Když jde o vteřiny 2. série

Čeští policisté likvidují nevybuchlou munici v Bosně a Hercegovině. Učí se od nich i místní policie

Čeští policejní potápěči a pyrotechnici pomáhají odminovávat řeky a jezera v Bosně a Hercegovině, kde musí často likvidovat i munici domácí výroby. Co se jim během práce honí hlavou a jakou roli hraje čas? Nejen na to odpovídá další díl seriálu Radiožurnálu Když jde o vteřiny.

Jezero Kop leží nedaleko města Tuzla. Místní lidé sem často jezdí za odpočinkem. Kousek od koupajících se rodin s dětmi přitom ve vodě leží i velké množství nevybuchlých granátů. Právě ty likvidují čeští policisté.

„Ještě vydrž!“ říká jeden z kolegů policejnímu potápěči René Tomáškovi. Na břehu jezera se souká do výstroje, která váží 50 kilogramů. Za pár minut už bude ve vodě a je téměř stoprocentně jisté, že v ní objeví nějakou nevybuchlou munici.

Pomalá a opatrná práce

„Určitě to není ten nejpříjemnější pocit. Člověk může potkat munici, o které toho tolik neví. A neví, jakým způsobem ji může aktivovat. Takže ta práce musí být velmi opatrná, velmi pomalá, obezřetná. Velmi důležitá je komunikace s pyrotechniky na povrchu,“ popisuje pár vteřin před akcí policejní potápěč René Tomášek.

Vážím si každé procházky bez neprůstřelné vesty, říká český pyrotechnik v Kábulu

Česká vozidla MRAP (odolná proti výbuchu min) v Afghánistánu

Martin slouží jako pyrotechnik v ochrance české ambasády v Kábulu. Na mise do Afghánistánu jezdí už od roku 2001. Jak se za tu dobu země proměnila? Má při své práci strach? A co si myslí o mentalitě sebevražedných útočníků? Pyrotechnika vojenské policie, který kvůli bezpečnosti musí zůstat v anonymitě, se přímo v Kábulu ptali Lucie Výborná a Tomáš Černý.

Pomalým krokem v plné polní kráčí do člunu, který ho odveze doprostřed jezera. Odsud můžete dobře vidět na břeh, kde je řada chatek. Za dobrého počasí se sem místní chodí koupat. Často asi ani netuší, co všechno na dně leží. Potápěč si dává do pusy přívod kyslíku a skáče do vody.

Na břehu Kopu mají Češi základnu, kde je několik nafukovacích stanů. Kromě policistů jsou tu i čeští hasiči a zdravotníci. Zázemí tu má potápěčské družstvo bosenské Federální civilní ochrany. Pod jedním ze stanů sedí policejní pyrotechnik David Honéger.

Potápěč Réné Tomášek je ve vodě jen pár minut a už je z vysílačky slyšet jeho první nález: „Základna, základna. Potápěč. Mělo by se jednat o ruční granát 705.“ A právě v tuto chvíli má hlavní slovo policejní pyrotechnik.

Jezero Kop leží necelých 10 kilometrů východně od třetího největšího města v Bosně a Hercegovině – od Tuzly. V této zemi podle údajů zdejšího Ministerstva bezpečnosti žije půl milionů lidí v blízkosti nevybuchlé munice. Kop není nijak velké, rozlohu má zhruba 500 krát 400 metrů.

Policie neví, s čím vším se může setkat

David Honéger může zvolit v případě nebezpečí i odpálení ve vodě. Rozhodl ale o vyzvednutí. „Potápěč na náš pokyn provádí vyzvednutí předmětu na hladinu, kde náš pyrotechnik ve člunu převezme předmět. Na místě ho zhodnotí, je-li schopný přepravy a  můžeme provést přesun na dočasné uložení munice, kde bude čekat na odvoz ke zničení na stálou trhací jámu.“

Tato mise je specifická v tom, že potápěči ani pyrotechnici dopředu nevědí, s čím vším se můžou setkat. Nachází totiž i podomácku vyrobenou munici.

„Povedlo se nám nalézt už několik kusů ručních granátů jugoslávské výroby, samozřejmě i improvizované výroby. V uvozovkách asi každý by měl mít nějaký strach. Díky tomu přistupuje k tomu předmětu,“ vysvětluje David Honéger.

Čeští policisté jezdí do Bosny a Hercegoviny 7 let. Od výbušnin vyčistili například některé úseky řeky Sávy. Na této misi je 19 lidí, všem velí Petr Mícek.

„Ze začátku jsem byl jako řadový potápěč, pátrač. Takže poprvé, když jsem se setkal s municí, tak se mi třásly ruce. Ale postupem času si na to člověk zvykne a už je to pro něj běžná práce. Jsou to pro nás zkušenosti, takže jsme rádi, že ta spolupráce tady je. Jako první se mi vybaví moje první mise, můj první nález, byla to mina stodvacítka,“ vzpomíná velitel na akci, která mu utkvěla v paměti.

Odezva místních je obrovská

Na práci svých krajanů se k jezeru Kop přijíždí podívat česká konzulka a zároveň vedoucí oddělení rozvojové spolupráce mezi Bosnou a Hercegovinou a Českem Jana Zelingerová.

Čtěte takéMise, kterou komunisté nechtěli prodloužit. Čeští vojáci se v Lotyšsku připojili k silám NATO

Při prohlídce techniky, zázemí i zásahu říká, že pomoc Čechů je pro místní hodně důležitá: „Odezva je obrovská. Odvádí obrovský kus práce, který je ceněný nejenom místními obyvateli, kteří žijí v blízkosti nebezpečných území, ale také z řad vrcholných představitelů. Jejich pomoc netkví jenom ve vyzvedávání nevybuchlé munice. Předávají také cenné zkušenosti bosenským jednotkám tak, aby si do budoucna mohli pomáhat sami.“

Její slova potvrzuje na břehu jezera Kop vůdce zdejšího potápěčského družstva bosenské Federální civilní ochrany Slaven Perić: „Nejen že nás cvičí ve vyhledávání munice, ale také
v záchraně z vody i pod vodou. Také nás učí nové věci co se týče třeba sonaru, práce robota. Prostě všechny nové technologie.“

Jak potápěči tak i pyrotechnici se shodují na tom, že při této práci čas nehraje roli a spěch je spíše na škodu. Češi v Bosně a Hercegovině za všechny mise pomohli zlikvidovat zhruba 6 tun munice. I tak je v této zemi zůstává zaminováno přes 1000 kilometrů čtverečných. Mise českých jednotek tak mají pokračovat i v budoucnu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.