Když dva dělají totéž, není to totéž. Na stejná místa zavítali různí reportéři. Zazpívají i pátí členové populární skupiny ABBA

Přísloví „Když dva dělají totéž, není to totéž“ jako první použil římský dramatik Publius Terentius Afer před více než dvěma tisíci lety. Platí to nejen v životě, ale i ve vysílání. Speciální Zápisník zahraničních zpravodajů připravil reportáže, ve kterých stejná témata pojali v průběhu let zpravodajové různě.

Stát se Vikingem bylo určitě snem nejednoho kluka, možná i holky. Koho tento sen neopustil ani v dospělosti, může si ho splnit ve Fotevikenu v jihozápadním cípu Švédska. Dodnes tam totiž stojí vikingská vesnice. Potkat tam můžete i samotného jarla, tedy svým způsobem náčelníka. V jihozápadním cípu dnešního Švédska natáčel reportér Jakub Lucký.

Jakub Lucký se při své práci specializuje na Skandinávii, ale připouští, že sever oblasti úplně procestovaný nemá. Rád by na větší ploše natáčel například o domorodých obyvatelích Sámech z úplného severu Laponska.

Čtěte také

Do švédského Fotevikenu se Jakub Lucký vydal pár let po svém redakčním kolegovi Filipu Neradovi. Oba natáčeli ve stejné vesnici, ale vlastně úplně o něčem jiném. Později jmenovaný se soustředil spíše na každodenní život.

Foteviken leží na břehu moře nedaleko Malmö. Od poloviny 90. let tu vyrůstá muzeum v přírodě v podobě přesné kopie vikingské vesnice. Tamní nadšenci budují obytná a hospodářská stavení ze dřeva, kamenů a hlíny přesně tak, jak to dělali jejich dávní předci. Nepoužívají žádné moderní vybavení, ale repliky dobových nástrojů.

Vikingové a ABBA

Historie Švédska není pevně svázaná jen s Vikingy, ale také s populární skupinou ABBA. Právě do tohoto muzea se při svých reportážních cestách také vydali Jakub Lucký i Filip Nerad.

Zatancovat si prostřednictvím vlastního avatara na písničky skupiny ABBA patří k hlavním atrakcím nové expozice

Ten tam ale vlastně zamířil úplně z jiného důvodu, když natáčel o propagátorech bezhovostních plateb. Atmosféra oba reportéry pohltila natolik, že se „stali“ pátými členy ABBY a zazpívali si tam. 

Transsibiřskou magistrálou

Velká sibiřská cesta – tak přes sto lety nazvali železniční trať, která poprvé v historii dopravně spojila Evropu s břehem Tichého oceánu po euroasijském kontinentu. Je dlouhá sedm tisíc kilometrů a v neuvěřitelně obtížných podmínkách ji s krumpáči a lopatami budovalo devadesát tisíc lidí. Trať je v provozu dodnes.

Vlaky po ní převážejí uhlí, rudu, obyčejné cestující i milionáře. Svezli také někdejší zpravodaje Českého rozhlasu v Rusku, nejdříve Martina Dorazína a pár let po něm také Ivanu Milenkovičovou. 

Přes Krkonoše až do Egypta

Egyptskou Káhiru a české Krkonoše spojuje postava fotografa a dobrodruha Rudolfa Lehnerta. Český Němec se narodil ve Velké Úpě před necelými 150 lety. Na sever Afriky ho zavála zvědavost i práce. Lehnertovy snímky jsou nejen výpovědí o své době, ale esteticky také velmi zdařilým dílem.

Čtěte také

Dílo a postava Rudolfa Lehnerta zaujaly bývalého zpravodaje na Blízkém východě Břetislava Turečka i toho současného Štěpána Macháčka.

Oba ve svých reportážích zmiňují, že se české velvyslanectví v Egyptě snaží dát dohromady výstavu Lehnertových fotografií. 

Po více než deseti letech to opravdu podařilo. Tvorba rodáka z Velké Úpy bude k vidění v muzeu Podkrkonoší v Trutnově od 2. září do 30. října. 

autoři: Jakub Lucký , aka
Spustit audio

Související