Když duše bolí. V Česku zoufale chybí potřební psychologové a psychiatři pro děti. Co s tím?

Seniory trápí osamělost i deprese. „Hodně lidí volá proto, aby jen slyšeli lidský hlas. Přibývá ale i pokusů o sebevraždu.“

Samota, pocity ztráty smyslu života, a nakonec třeba i pokus o sebevraždu. Přibližně každá třetí dokonaná sebevražda je mezi seniory. Data z krizových linek organizací Život 90 a Elpida ukazují, že počet seniorů volajících s duševními obtížemi v posledních letech narostl. Podepsal se na tom covid, válka i ekonomická krize. Zlom v duševní pohodě u starších lidí často nastává s životní změnou, jako je odchod do důchodu nebo ztráta partnera.

„Počítače a angličtina – s manželem jsme tam začali chodit, abychom věděli, co to je lišta, excel a tak,“ vypráví v kavárně centra Elpida na pražském Smíchově seniorka Milena Krásová. V rukou má fotografie z akcí, kterých se zúčastnila.

„Třeba jsme pomáhali prodávat Ponožky od babičky. Vždycky, když byla nějaká vánoční nebo jiná akce, tak jsme tady prodávali,“ vzpomíná.

Po smrti manžela

Čtěte také

„Loni manžel zemřel. A teď – co já? Syn mi říkal: ‚Mami, dělej všechno to, co jsi dělala s tátou, prostě choď sama.‘ Tak to dělám sama. Myslím, že to bylo takové pošťouchnutí, že bych se styděla jít sama,“ zamýšlí se Milena.

„Mám to rozdělené, že skoro každý den mám nějaký program. Do Elpidy chodím cvičit, potom na zkoušku zpěvu. Když jsme byli s Please The Trees, tak jsme vymetli všechny festivaly – Rock for People, Colours of Ostrava, pak byl na Kampě United Island...“

„Takže jsem to celkem zvládla dobře – opravdu dělat, co jsme dělali společně,“ hodnotí Milena Krásová. Přinesla s sebou také časopis městské části, ve kterém je článek o osamocení. „Existuje Linka důvěry, může si tam zavolat kdokoli,“ ukazuje.

Linka seniorů

„Hodně lidí volá proto, že jsou osamělí a chtěli by jenom slyšet lidský hlas. A pak jsou samozřejmě situace, kdy je třeba započatý sebevražedný pokus,“ podle zástupkyně vedoucí Linky seniorů Kláry Gramppové Janečkové jako téma hovorů vyplňují nejčastěji kolonky „rodinné vztahy“ a „osamělost.“

Čtěte také

V posledních letech přibyly záznamy označené jako „deprese a poruchy nálad“. Senioři se navíc stále setkávají s bariérami v péči o duševní zdraví.

„Některé potíže seniorů jsou bagatelizovány ve smyslu ‚tak to prostě patří ke stáří – pocit osamělosti a ztráty smyslu života‘. Obecně lze říct, že naši klienti čekají velmi dlouho, než se obrátí o pomoc,“ upozorňuje. 

Také na seniory dopadají dlouhé čekací doby na psychology i psychiatry a jejich špatná dostupnost v některých částech Česka. Jet na vyšetření nebo terapii desítky kilometrů pro mnohé starší lidi není ze zdravotních důvodů možné. 

autoři: Jana Karasová , vma
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.