Když duše bolí. V Česku zoufale chybí potřební psychologové a psychiatři pro děti. Co s tím?
Plánoval se zabít, popisuje matka 12letého chlapce. Termín vyšetření u psychiatra byl v nedohlednu
Odborná pomoc by podle nového výzkumu Národního ústavu pro duševní zdraví prospěla každému třetímu deváťákovi. Jenže dětští psychiatři a psychologové v Česku zoufale chybí. Přiznávají to kraje, zdravotní pojišťovny i ministerstvo zdravotnictví. Vlastní zkušenost mají i desítky, možná stovky rodičů.
„Když byl naštvaný nebo se stalo něco nefér, začal se bouchat do hlavy. Pěstí si bouchal doprostřed čela, až tam měl bouli.“ Chování dnes už 12tiletého chlapce se změnilo před rokem a půl. Jeho maminka si přeje zůstat anonymní. Bojí se, že by synovi učitelé nebo spolužáci mohli příběh poznat. Právě školní prostředí bylo jedním ze spouštěčů obtíží.
Čtěte také
„Pak to nabralo na obrátkách na loni konci prázdnin. Furt byl zakuklený, choval se úplně jinak, než jsme ho znali, tak jsme začali pátrat,“ vypráví maminka. Rodiče zjistili, že se jejich syn svěřil kamarádce. Ta je na to pak sama upozornila.
Telefony nikdo nezvedal
„Povídali si tom, jak se mají. On jí děkoval, že ho vyslechla a že jí mohl říct, že se trápí, že mu není dobře, že nechce být na světě a že si přijde zbytečný. A že to trvá už tři roky, tyto myšlenky. Takže jsme vyčetli v sms, že se plánuje zabít a že si nastaví odpočet. Řekl, že je to pravda, že mu není dobře, že na světě nechce být. Dobré bylo, že nám řekl, že to chce řešit, tak jsme to řešit začali.“
Rodiče začali hledat kontakty na internetu a volat na krizové linky. Hospitalizaci syna se chtěli vyhnout. Snažili se taky poradit s psychiatrem.
„Většinou e-mailem, telefony nikdo moc nezvedal. Pět e-mailů v průběhu dvou dní. Odpověď jsme dostali jednu – z kapacitních důvodů nové termíny nedáváme, je plno. Zatím nedáváme termíny ani na příští rok.“
Dítě nepřetržitě hlídali
Termín vyšetření byl v nedohlednu. Dva měsíce proto rodiče chlapce téměř nepřetržitě hlídali. „Samozřejmě je člověk nastavený na temné scénáře. Dávali jsme si hlídací stráže, aby se nic nestalo. Jste v podstatě jako rodič bezmocný, protože tomu děcku nevidíte do hlavy,“ přiznává maminka.
Čtěte také
Podle psychiatrů je situace špatná i v letošním roce. „Ambulantní neakutní vyšetření je v tuto chvíli na březen. Akutně se snažíme do týdne, dvou, přestože jsem s možností ambulantních vyšetření na hraně,“ říká primářka dětské psychiatrie v liberecké nemocnici Šárka Konečná.
Rodině chlapce nakonec pomohlo až doporučení od kamarádky lékařky.
„Na konci prázdnin jsme šli k panu doktorovi a nějak jsme se bavili cestou. A říkám – hele to už je rok, co jsi sem začal chodit. A on, že mu to nepřijde, že to je taková dlouhá doba, že je to fajn a že se cítí jinak, než se cítil na začátku. Což je i vidět,“ vypráví matka úlevně.
V dalším díle odvyprávíme příběh rodiny, které do života zasáhly duševní obtíže. Dcera i rodiče podporu našli v moderním centru duševního zdraví.
Související
-
Dětský psycholog: Odborníků bude stále málo. Dětem ale můžeme pomoci i respektem a milým chováním
Proč se školáci stále více utápějí v depresích? Z čeho pramení dětské úzkosti? A jak docílit účinné prevence při nedostatku dětských psychologů a psychiatrů?
-
Pozor na šmejdy v psychologii, v mnoha případech lidem uškodí, varuje klinický psycholog
Necítíme se dobře, trpíme úzkostni a chceme vyhledat odborníka. Jak ale vybírat? Podle klinického psychologa Radka Ptáčka je důležité psychologické vzdělání i výcvik.
-
Nabubřelé ego je iluze. Až pochopíme, že nejsme extra výjimeční, přijde pohoda, říká psycholog
Mindfulness je schopnost být vědomý v přítomném okamžiku a jeho procvičováním prospíváme našemu duševnímu zdraví. Jak na to poradí klinický psycholog Miroslav Světlák.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.