Káva s mlékem, nebo černá a bez cukru? Pavel Maurer se zamýšlí nad kávovým obřadem po Česku

espresso
espresso

Zhruba dva kilogramy zrnkové kávy spotřebuje podle Českého statistického úřadu za rok každý Čech. V tom, jak ji mají rádi připravenou, se ale hodně liší – někdo s mlékem, někdo bez, někdo si ji přisladí a někdo ji má raději hořkou. Nad pitím kávy se zamýšlí ve své glose Pavel Maurer.

Nikdy nepiji po obědě kávu s mlékem. Slavné cappuccino, macchiato nebo prostě caffe latte, prostě kávu s trochou mléka piji jedině k snídani nebo dopoledne. Takhle mi to prostě chutná, odpoledne po obědě nebo večer už nesnesu jinou kávu, než to černou nejčernější, pokud možno bez cukru a určitě vždy bez mléka.

Káva s mlékem není barbarství. A piccolo mi nevadí, říká odborník na kávu Daniel Kolský

Daniel Kolský

Káva s mlékem - zločin proti kávě, nebo ne? Odborník na kávu a velký cestovatel po kávových plantážích Daniel Kolský, kterého si do studia pozvala Lucie Výborná, má jasno.

Někteří odborníci možná vědí, že Ital, když si u něj objednáte kávu s mlékem či dokonce pověstné cappuccino až po poledni, tak to bere jako malou svatokrádež na oltáři italské gastronomie, nebo si o vás prostě myslí, že jste absolutní ignorant. Jenže proti gustu žádný dišputát!

Můj nejlepší kamarád, který výborně vaří, a myslím, že díky svému cestování ochutnal skoro všechna jídla na světě, tak na mě vždy po obědě vrhne zdrcující, snad i trochu provinilý pohled a dá si své oblíbené napěněné „kapůčo“. Prostě mu to chutná, a na italské tradice kašle!

Já tedy respektuji rozdílné chutě nás všech a při kávovém obřadu mi nejvíc ze všeho vadí plýtvání! Téměř v každém podniku, když si objednávám kávu po obědě, poprosím: Bez mléka a bez cukru. Čisté espreso!

Ke kávě sklenka vody

V 95 případech ze 100 mi to číšník odkývá, že rozumí, a stejně mi pak přistane na stůl kávu obloženou mlékem a sáčky s cukrem. Tak já ten cukr odsunu od kafe na stranu, mléko taky a přemýšlím, zdali ten netknutý cukr půjde po mém odmítnutí znovu do oběhu?

Piccolo neexistuje a cukr do kávy nepatří

03420651.jpeg

Na co si potrpí kávoví fašisté?

Asi ano, je v sáčku. Ale co to mléko? Hm, nejspíš skončí ve výlevce. A to je mi líto. Vždyť, stačí tak málo.

Když mi číšníci vyhoví, zaplatím jim stejnou cenu za kávu, ale oni ušetří na mléce a cukru? Jenže, nefunguje to. Schválně si to sami vyzkoušejte i v lepších podnicích, co se vám stane. Ať řeknete cokoli, přistane vám na stůl automaticky zavedený komplet kafe-mléko-cukr. Z mého pohledu plýtvání a málo přemýšlení.

kavárna

Jediné, co spolu s kávou miluji, je malá sklenka vody. Může to být jen takové nevelké štamprle, ale potěší mnohem víc než zbytečné mléko s cukrem – tupě servírované, tak říkajíc, proti mé vůli!