Kauza ztrátových obchodů Komerční banky

17. květen 2002
Pod kůži

Jiřina Kaplanová je jedinou manažerkou Komerční banky, která skončila kvůli obchodům banky s Františkem Chvalovským ve vazbě. Po pěti měsících ve vězení státní zástupce zamítl její žádost o propuštění na kauci jednoho milionu korun. Navíc je Kaplanová obviněna i kvůli vysoce ztrátovým obchodům banky s rakouskou firmou, ze kterých vznikl Komerční bance dluh více než sedm miliard korun.

Loni před Vánoci 21. prosince u ní doma zazvonila policie a vzala ji do vazby. Jednašedesátiletá bývalá ředitelka jednoho uź odborů pražské centrály Komerční banky Jiřina Kaplanová je ve vazbě dosud. Nedávno požádala o amnestii prezidenta Václava Havla.

Jiří Kaplan, manžel: Že to takhle dopadlo, je to hrůza. Nejstrašnější je, že moje žena už je 4,5 měsíce ve vazbě, je jí 61 roků a vzata byla do vazby po dvouletém vyšetřování naprosto nečekaně.

Jiřina Kaplanová je obviněna z trestných činů v souvislosti s dvěma obchody. Prvním případem, kvůli kterému vyšetřovatel Kaplanovou obvinil, jsou obchody Komerční banky s firmou BCL Trading Rakušana Baraka Alona. Komerční banka na nich ztratila více než sedm miliard korun. Kromě Kaplanové byli v souvislosti s touto kauzou obviněni i muži z vedení banky včetně jejího bývalého šéfa Jana Kolerta. Nikdo jiný se ale do vazby nedostal. Jiřina Kaplanová ke svému obvinění před dvěma lety pro Českou televizi uvedla.

Jiřina Kaplanová: To je prostě tak neskutečná lumpárna, oni tomu vůbec nerozumí a jen aby někde chytli nějaké obvinění. Já se prostě normálně oběsím, nebo nevím, co mám udělat, abych lidi přesvědčila, že je to lumpárna. To je prostě šílený! Já už nemám kousek života. Je mi šedesát roků a já žiju v tomhle!

Banka podala na BCL Trading žalobu, naopak Barak Alon zažaloval banku. Tisková mluvčí banky odmítla k těmto sporům podat jakékoliv informace. Druhým případem, kvůli kterému je Jiřina Kaplanová ve vazbě, je úvěrování firem Františka Chvalovského. Tento bývalý předseda Českého fotbalového svazu a šéf několika potravinářských firem, podle policie způsobil Komerční bance škodu ve výši 1,5 miliardy korun. Úvěry, které v bance získal na konkrétní projekty a které mu poskytoval odbor vedený Jiřinou Kaplanovou, prý používal na financování zcela odlišných aktivit. Na rozdíl od Kaplanové však loni v prosinci, po deseti měsících ve vazbě, věznici prozatím opustil. Podle Jiřího Kaplana je jeho manželka jako jediná ve vazbě proto, že nechtěla říct, kdo jí dával pokyny k peněžním operacím.

Jiří Kaplan, manžel: Když jí potom vyšetřovatel řekl - řekněte jména, tak mi to trochu připomnělo Fučíkovu Reportáž. Ten protokol mám, tam to bylo napsané - řekněte jména, kdo vám to nařizoval. Ona říkala, že nebude nikoho udávat. Tak prohlásil - když to neřeknete, tak se nedivte, že budete dál ve vazbě.

Minulý čtvrtek státní zástupce František Týla nesouhlasil s podmínečným ukončením vazby na kauci jednoho milionu korun. Týlův nadřízený, ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Praze Jaroslav Dolejší upřesňuje, proč zastupitelství nesouhlasilo s rozhodnutím soudu o výši kauce.

Jaroslav Dolejší, Vrchní státní zastupitelství Praha: S ohledem na stávající situaci považujeme, tedy jednak s ohledem na osobní poměry obviněné a jednak s ohledem k přihlédnutím k výši způsobené škody, považujeme soudcem stanovenou výši kauce za nepřiměřeně nízkou.

Jiřina Kaplanová je ve špatném zdravotním stavu. Její psychika byla narušena už v době, kdy bylo započato vyšetřování případu Barak Alon. Právě zdravotním stavem je odůvodněna i žádost o prezidentovu amnestii.

Ladislav Špaček, mluvčí prezidenta republiky. Jde o jednu z několika tisíc žádostí o milost, které prezident dostává. Samozřejmě, že bude prošetřena jako všechny ostatní ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti. Neexistuje žádná lhůta, ve které by mělo být vydáno rozhodnutí. Takže osud žádné milosti nelze předjímat do té doby, dokud ji prezident nezamítne nebo neudělí.

Policisté, kteří případ vyšetřují, se obávají, že v případě získání amnestie by ostatní obvinění svalili veškerou odpovědnost právě na Kaplanovou a tak by se vyhnuli jakémukoliv dalšímu postihu. Navíc policisté tvrdí, že se teď bude vyšetřování ztrát Komerční banky zbytečně prodlužovat, protože prezidentská kancelář má k dispozici o rozhodnutí o amnestii celý spis. Bez něj ale kriminalisté, stání zástupci nebo soudci nemohou na případu pracovat. Komerční banka má případů, podobných těm, o kterých jsme hovořili, víc a nejen ona. Ukazatelem toho, co se v bankách nepovedlo, je počet aktiv, které na sebe převzala Česká státní konsolidační agentura. Z českých bank na ni byla převedena aktiva zhruba v hodnotě 350 miliard korun. To, co agentura z jejich prodeje získá, bude pouze částí této sumy. Zbytek doplatí daňoví poplatníci, stejně jako v případě miliardových ztrát z obchodů Komerční banky s Chvalovským nebo Barakem Alonem.

Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura. Texty neprochází korekturou.

autor: Jakub Knězů
Spustit audio

Více z pořadu