Karikatura tehdejších měšťáků! Takhle se narodil Spejbl. O 6 let později přišel na svět Hurvínek

16. leden 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kresba Josefa Skupy z 28. 5. 1926 - jedna z prvních kreseb Hurvínka a Spejbla

Jsou ze dřeva, umí pobavit malé i velké diváky a nikdy nezestárnou – to je Spejbl s Hurvínkem, u jejichž zrodu stál Josef Skupa. Založil také stejnojmennou scénu v Plzni. Dnes je to přesně 125 let, co se narodil. Nestárnoucím loutkám propůjčoval Josef Skupa svůj hlas až téměř do své smrti před 60 lety.

Josef Skupa, rodák ze Strakonic a syn četníka, vyrůstal od pěti let v Plzni. Už od dětství dobře kreslil a klubal se v něm talent pro divadlo. Po první světové válce, kdy musel narukovat do armády, si od loutkáře Karla Noska nechal vyrobit ušatého panáka, který se stal karikaturou tehdejších měšťáků.

Čtěte také

Tak vznikl Spejbl, se kterým Skupa vystupoval poprvé v roce 1920. Hurvínek se vyklubal na svět z rukou synovce Karla Noska Gustava až o 6 let později. Od té doby se stala dvojice lehce zmateného otce a bystrého syna zcela nerozlučnou.

„Byla jsem tehdy na představení Hurvínek mezi broučky, a pamatuji si, že tehdy to divadlo ještě mělo lože. Hrozně jsem se tam tehdy lekla nějakého ducha a řvala jsem tak, že mne naši museli vynést ven, abych nerušila publikum,“ vzpomíná na svou první návštěvu současná ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová, které bylo v době úmrtí Josefa Skupy teprve 13 let.

Manželka Miloše Kirschnera – Skupova kolegy a pokračovatele – propůjčila svůj hlas Máničce, a také byla pro ni v roce 1971 vytvořená loutka paní Kateřiny.

autor: zuf
Spustit audio