Karel Schwarzenberg: V dějinách docházelo ke stěhování národů! Podobný pohyb je zde dnes

Ministři vnitra jednají v Bruselu o rozdělení 40 tisíc uprchlíků, kteří jsou převážně v Řecku a Itálii. Česká republika chce v následujících dvou letech přijmout 1500 lidí. V Praze se přitom v sobotu opět demonstrovalo. Proč tato otázka vzbuzuje v Česku tolik vášní?

„Jsme země, která nemá přístup k moři. Neznáme, jaké je to žít s lidmi z jiných národností. Ty, které jsme tady měli, jsme ztratili, ať už to byla početná židovská komunita, nebo německá po válce,“ míní předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Je si také jistý, že migrace bude dlouhodobá a že se dotkne celé Evropy. „V dějinách bylo vždy období stěhování národů a zdá se, že podobný pohyb je dnes tady,“ říká.

Zároveň nebude možné, aby státy jako Rakousko a Německo byly přeplněné, a vedle nich státy, které říkají, že nikoho nepřijmou. „Hranice jsou propustné a jednoho dne se lidé dají sami na cestu. Pokud nepostavíme novou želenou oponu, tak sem přijde dost lidí,“ podotýká.

Čtěte také

Ale stavba plotu v Maďarsku je podle něj čin ze zoufalství – z Balkánu proudí velký počet lidí, Maďarsko je první země EU a podle dublinských smluv by se o ně mělo starat. „Počet je ale nad síly Maďarska,“ dodává.

Řecké vlády byly nezodpovědné

V Řecku se otevírají banky, země dostane překlenovací úvěr, čekají se další rozhovory o další pomoci. Je to krok, který zachrání Řecko? „Doufám, že budou všichni spolupracovat, aby se Řecko po dlouhé době dostalo z potíží,“ podotýká s tím, že řecké vlády byly po dlouhá desetiletí nezodpovědné, zadlužily stát a nyní na to lidé doplácí.


Bylo by správné, kdybychom přijali euro kolem roku 2020

A pokud by se Řecko rozhodlo pro odchod z eurozóny, tak by to nebyl konec projektu eura, neboť země je příliš malá.

„Je na Řecích, aby se sami rozhodli, není správné, abychom rozhodovali o jejich osudu, když chtějí v eurozóně zůstat, tak prosím,“ dodává.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...