Karel Schwarzenberg: Rakušané nebyli frustrovaní z migrační krize, ale z neschopnosti vlády
Rakouský kancléř Werner Faymann rezignoval. Může si za svůj politický konec lavírováním v migrační politice? „Tragédie této vlády byla, že po celou dobu jejího trvání nebyla schopna provést nutné reformy v Rakousku,“ říká předseda zahraničního výboru poslanecké sněmovny Karel Schwarzenberg z TOP 09.
Reformy se nekonaly, tudíž rakouské hospodářství zaostává – před 10 lety Rakušané předčili Německo, nyní za ním daleko klopýtají, nezaměstnanost roste, výdělky nejsou a v zemi panuje velká nespokojenost. „Nic se nehnulo, protože se strany navzájem blokovaly,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorkou Helenou Šulcovou.
Rakouský kancléř Werner Faymann sám dospěl k poznatku, že je nutné, aby odstoupil, hlavním důvodem ale podle něj nebyla migrační krize. „V Rakousku není taková hysterie, protože jsou na uprchlíky zvyklí a umějí s nimi zacházet,“ podotýká.
Hlavním důvodem frustrace Rakušanů tak podle něj byla neschopnost vlády. „Když je vláda schopná dělat reformy, tak ji budou volit i přes migrační krizi, když vidí, že vláda selhává, tak se obrátí k jiným,“ upozorňuje.
Rakousko prokázalo, že přeje politikům jako Vitkor Orbán, Miloš Zeman nebo Norbert Hofer
Rakousko nyní potřebuje rychle kancléře, ale v zemi jsou různé směry a bude několik dní trvat, než se sjednotí.
Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.