Kardinál Beran má ode dneška v Praze svoji sochu

7. prosinec 2009

Pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk odhalil před Arcibiskupským seminářem v Praze pomník svého předchůdce ze čtyřicátých let, kardinála Josefa Berana. Od jeho smrti letos 17. května uplynulo čtyřicet let. Někteří historikové označují kardinála Berana za jeho postoj vůči dvěma totalitám, nacismu a komunismu, za jednu z nejvýraznějších postav českých dějin 20. století.

Josef Beran byl vězněm obou totalit. Za nacismu byl uvězněn během heydrichiády. Byl u českého národa oblíbený a vlivný, což nacistům samozřejmě vadilo.

"Nacisté chtěli také zabavit budovu, kde seminář sídlil a zřídit tam ministerstvo pošt, což také učinili. Byl poslán do Terezína a později do Dachau. Beran ale přežil, dočkal se osvobození, nicméně po válce se za komunismu stal opět pronásledovaným," říká vedoucí Redakce náboženského vysílání Českého rozhlasu Daniel Raus.

"Komunistům paradoxně vadil proto, že za války trpěl, jelikož oni sami se pasovali do role hlavních bojovníků proti nacismu. A arcibiskup pražský, kterým se Beran mezitím stal, byl velice populární, nezávislý, odmítající kompromisy a vystupoval jako velká morální autorita, která vyvažovala celou komunistickou propagandu. Nejprve byl proto internován a později ho komunisté dostali z Československa," pokračuje Raus.

Beran byl propuštěn z internace v roce 1963, dva roky poté ho tehdejší papež Pavel VI. jmenoval kardinálem. V roce 1998 byl zahájen proces jeho blahořečení.

"Zatím proběhla první úroveň tohoto složitého procesu, kdy šedesát svědků dosvědčilo jeho morální kvality a pověst. Nyní se čeká, jestli se prokáže, že učinil nějaký zázrak. Když se tak stane, postoupí celý proces k dalšímu stupni," dodává vedoucí Redakce náboženského vysílání Českého rozhlasu.

autoři: hbe , pir
Spustit audio