K čemu sloužil takzvaný Marshallův plán?
Po skončení druhé světové války sledovaly Spojené státy americké s obavami rostoucí vliv komunistického hnutí v evropských zemích. Americký ministr zahraničí George Marshall proto představil plán na komplexní obnovu válkou zdevastované Evropy.
V roce 1948 tak vznikl program, pro který se vžil právě název Marshallův plán. V rámci něho vydaly Spojené státy do Evropy více než 12 miliard dolarů – a to jak ve formě potravin, zboží, strojů materiálů, tak ale i v přímých platbách anebo investicích.
Čtěte také
Program byl velice úspěšný. Stabilizoval západoevropské ekonomiky a pomohl jim k hospodářskému růstu.
Zafungoval také jako stimul pro americkou ekonomiku, když založil nové trhy pro americké zboží.
Státy sovětského bloku se toho programu neúčastnily, přestože třeba Československo mělo o projekt původně zájem. Založily si ale jakousi vlastní sovětskou protiváhu – Radu vzájemné hospodářské pomoci (RVHP).
Související
-
Na RVHP nejvíc doplácely rozvinuté země. Jako třeba Československo
RVHP neboli Radu vzájemné hospodářské pomoci založily v lednu 1949 státy tehdejšího Sovětského bloku na popud Josifa Visarionoviča Stalina. Šlo o politicko-ekonomic...
-
Léto 1947 v rozhlase: politici řečnili, ale o Marshallově...
Prezident Beneš v létě roku 1947 cestuje po vlastech českých, Jan Masaryk vzpomíná na svého otce a horníci v severočeském dole slavnostně přebírají darovaný autobus...
-
Jourová: Čelíme obrovské krizi, která tu nebyla sto let. Teď musíme uzdravit lidi i ekonomiku
Eurokomisařka Věra Jourová tvrdí, že probuzení na začátku koronavirové krize bylo kruté. Česko to prý vzalo za správný konec, stejně jako další země ex-východní bloku.